Nasi najmłodsi uczniowie z klas 1-3 w zeszłym tygodniu byli na Zielonej Szkole w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Dzięki wyjazdowi dowiedzieli się, jak wyglądało życie na tych ziemiach na przestrzeni wielu lat.
Trzydniowa wycieczka rozpoczęła się od Radzionkowa, gdzie mieliśmy zaplanowane zwiedzanie Muzeum Chleba połączone z własnoręcznym wypiekiem pieczywa. Mogliśmy również zobaczyć liczne zgromadzone tam eksponaty, związane z wyrobem pieczywa na przestrzeni lat.
Następnym punktem na trasie wycieczki były Tarnowskie Góry, a konkretnie Sztolnia Czarnego Pstrąga, czyli najdłuższy w Polsce podziemny przepływ łodziami . Trasa od Szybu „Ewa” – gdzie zjeżdżaliśmy pod ziemię – do Szybu „Sylwester” liczy sobie aż 600 m i jej pokonanie łodziami zajmuje średnio 40 min w temperaturze 10 stopni C.
Następnie udaliśmy się już do miejsca naszego noclegu, czyli do Zajazdu Jurajskiego w Podlesicach, gdzie zjedliśmy obiadokolację i spędziliśmy miło czas na placu zabaw.
Kolejnego dnia udaliśmy się do Ogrodzieńca. Punktem kulminacyjnym naszej Zielonej Szkoły było zwiedzanie całkiem nieźle zachowanych ruin tamtejszego zamku. Zobaczyliśmy tez znajdujący się nieopodal Park Miniatur, w którym największym powodzeniem cieszył się Park Rozrywki ze swoim symulatorem przeciążeń, obracającym się wokół własnej osi samochodem i innymi atrakcjami.
Po obiedzie zwiedziliśmy z przewodnikiem Jaskinię Głęboką, której korytarze liczą sobie w sumie aż 190 m. W jaskini przed II wojną światową wydobywano kalcyt. Obecnie żyje tu ok. 40 nietoperzy, a temperatura w środku wynosi tylko 8 stopni Celsjusza. Po powrocie do ośrodka spędziliśmy miło czas przy ognisku i kiełbasce.
Ostatniego dnia Zielonej Szkoły udaliśmy się do Zawiercia, gdzie zwiedziliśmy Hutę Szkła Kryształowego. Fabryka funkcjonuje w Zawierciu nieprzerwanie od 1884 r., a jej odbywa się podczas normalnej pracy zakładu, dzięki czemu można poznać cały proces powstawania szkła. Nasi uczniowie dowiedzieli się, jak są przygotowywane surowce, by stworzyły płynną masę szklaną. Zobaczyli na własne oczy, jak z tej masy są formowane naczynia. Mieli też okazję samodzielnie wykonać zdobienia na kilku kryształach. Na koniec zwiedzania nasi uczniowie mieli możliwość zapoznania się z ekspozycją muzealną przedstawiającą wzornictwo z minionych lat.
Zawiercie było ostatnim punktem zwiedzania w ramach tej Zielonej Szkoły. Po południu wróciliśmy do Opola.