Zajęcia jogi na lekcjach WF

Zajęcia jogi na lekcjach WF

Ostatnio w ramach lekcji WF nasze gimnazjalistki wzięły udział w zajęciach jogi. Zajęcia odbyły się w Szkole Jogi Kazimiery Prusko w Opolu.

W dużym i pewnie nieuprawnionym skrócie joga mówi, że ciało i umysł są ze sobą połączone i wzajemnie na siebie oddziałują. Dolegliwości fizyczne są najczęściej odzwierciedleniem dolegliwości umysłowych i na odwrót. Jeżeli problem umysłu występuje fizycznie np. pod postacią skurczu, to przepracowując ten problem, rozwiązujemy również problem naszego umysłu i naszej duszy.

Jogini przekonują, że joga pomaga zwalczać bóle głowy i stawów, ułatwia łagodne przejście przez okres przekwitania, wspomaga leczenie depresji i pomaga zrzucić nadwagę, jak również wspomaga leczenie i leczy wiele innych chorób i dolegliwości.

Służą temu trzy praktyki:

  • Asana, czyli pozycje jogiczne. Celem tych praktyk jest osiągnięcie wewnętrznej harmonii i wzmocnienie ciała. Ciało sztywne i napięte należy rozciągnąć i rozluźnić, ciało zbyt rozluźnione należy wzmocnić.
  • Pranajama, czyli ćwiczenia oddechowe. Jej zadaniem jest oczyszczenie systemu nerwowego oraz reszty ciała z toksyn. Panowanie nad oddechem ściśle związane jest z kontrolą nad emocjami, wyciszeniem, zwróceniem zmysłów do wewnątrz i wsłuchiwaniem się w pracę własnego organizmu.
  • Medytacja, czyli – w dużym skrócie – ćwiczenie się w nieuleganiu rozproszeniom.