W świecie zmysłów

W świecie zmysłów

Podczas ferii zimowych ☃️ przedszkolaki z grupy „Iskierek”✨ realizowały projekt edukacyjny: „W świecie zmysłów”. 👂👅👃👁️🤲 Zmysły pozwalają człowiekowi odczuwać i odbierać bodźce płynące z zewnątrz. Dziecko poprzez zmysły poznaje świat, nawiązuje z nim kontakt i wypróbowuje jego właściwości. Wrażenia zmysłowe oddziałują na cały organizm dziecka, nie są tłumione poprzez myśli lub refleksję.
Dzieci w wieku przedszkolnym interesują się światem i zjawiskami w nim zachodzącymi. Zapoznają się z konkretnymi właściwościami przedmiotów i z zaciekawieniem chłoną informacje o najbliższym otoczeniu. U dzieci w tym wieku wzrasta wrażliwość zmysłów na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne, dziecko lepiej odbiera impulsy z otoczenia i reaguje na złożone sygnały. Największym czynnikiem wpływającym na rozwój wrażeń zmysłowych jest zabawa. Zabawa sprawia dzieciom wiele radości, stwarza okazję do różnorodnych działań.
Poprzez odpowiedni dobór zabaw dydaktycznych rozwijaliśmy zmysły dziecięce, takie jak:
🖐️ dotyk 🖐️ w zabawie: „Czarodziejski worek”,
👃 węch 👃 w zabawie: „Nie patrz, a zgadnij co tak pachnie?”,
👅 smak 👅 w zabawie „Spróbuj i powiedz jaki smak ma to warzywo, ten owoc?” ,
👁️ wzrok 👁️ w zabawach typu łamigłówki, gry planszowe, układanki: „Zgadnij, czego brakuje?”,
👂 słuch 👂 dzieci rozróżniały odgłosy wydawane przez przedmioty codziennego użytku, szukały budzika w sali, dobierały takie same dźwiękowe grzechotki.