Trening uważności dla dzieci – relacja

Trening uważności dla dzieci – relacja

W minioną sobotę zaprosiliśmy dzieci i rodziców na spotkanie z Panią Magdą Kasprzyk – certyfikowaną trenerką uważności dla dzieci i nastolatków Metodą Eline Snel ©. Spotkanie było wstępem do praktykowania tej metody na co dzień i zachetą do zgłębiania tajników mindfulness, który w naszym zabieganym świecie bywa receptą na wiele problemów.

Dzieci z natury są bardzo uważne. W naturalnym środowisku doświadczają otoczenia powoli i wszystkimi zmysłami. Współcześnie jednak odkrywają, że pośpiech dostarcza ich mózgom więcej przyjemności. Mnogość bodźców, błyskawicznie zmieniające się otoczenie, hałas i kolory – dzieci szybko adaptują się do takiego otoczenia. Sprzyja temu fakt, że większość osób wokół nich również działa w pośpiechu. Dlatego dzieci płynnie dopasowują się do funkcjonowania w biegu. W konsekwencji coraz rzadziej rozumieją emocje, które się w nich pojawiają, a codzienna wysoka ilość bodźców staje się problemem, kiedy nie potrafią się już wyciszyć, skoncentrować i nauczyć je ignorować. Stają się nerwowe i rozkojarzone.

Wielu osobom wydaje się, że trening uważności ma na celu zmianę ludzi z aktywnych i pełnych życia w powolnych i zamkniętych w sobie. Tymczasem jedno nie wyklucza drugiego. Podobnie jak tytułowe żabki (z książki Eline Snel pt. Uważność i spokój żabki), możemy jednocześnie działać dynamicznie i pozwalać sobie na chwile zatrzymania.