O nas

O nas

Jesteśmy organizacją non-profit. Prowadzimy szkołę podstawową oraz przedszkole. Realizujemy multidyscyplinarne projekty, o tematyce łączącej nasze zainteresowania związane z szeroko pojętą kulturą, sztuką, edukacją, historią i nowymi technologiami.

To, co robimy, łączą wspólne idee: Edukacja może być wspaniałą przygodą, kiedy uczy samodzielnego i odpowiedzialnego myślenia, nie tracąc świeżości odkrywania tajemnic świata. Wychowanie jest misją. A działania na rzecz edukacji i kultury, działania na rzecz innych – to twórcza pasja naszego życia. Alternatywność oznacza dla nas twórczy niepokój i zadawanie pytań. Jednak działając alternatywnie trzymamy się wartości, na których przez pokolenia budowana była nasza kultura, edukacja i wychowanie nowych pokoleń.

Beneficjentami naszych działań są najczęściej dzieci, młodzież i seniorzy, ale także dorośli. Często osoby niepełnosprawne, chore lub potrzebujące. W ramach naszych projektów dążymy przede wszystkim do integracji tych środowisk. Choć nie jesteśmy organizacją charytatywną, prowadzimy liczne działania mające na celu pomaganie innym.

Organizowaliśmy przez osiem lat międzynarodowy festiwal teatrów ulicznych „Czas Teatru”. Cały czas działamy na rzecz integracji osób starszych z dziećmi i młodzieżą. Napisaliśmy kilka książek o naszych doświadczeniach i programach. Zrealizowaliśmy kilka filmów. Zaczęliśmy szkolić innych – wspieramy twórczych i poszukujących nowych rozwiązań nauczycieli. Rozwinęliśmy wolontariat dzieci i młodzieży. 

towarzystwo2

Towarzystwo Alternatywnego Kształcenia powstało z potrzeby zbudowania środowiska sprzyjającego harmonijnemu rozwojowi dziecka i młodego człowieka. Tworzymy takie rozwiązania edukacyjne, które na wiele sposobów mogą wspierać człowieka w jego przygotowaniu do odkrycia własnej godności, podjęcia twórczego i odpowiedzialnego życia. Niezmiennie uważamy, że zarówno dziecko, jak i młody człowiek, potrzebują prowadzenia, motywowania, wskazywania celów i określania zasad. Jednocześnie nieustannie ewoluujemy, by sprostać wymaganiom współczesności. Tworząc nowe i zmieniając dotychczasowe rozwiązania edukacyjne, wykorzystujemy aktualną wiedzę, płynącą z doświadczeń edukacyjnych na całym świecie. Działając alternatywnie trzymamy się wartości, na których przez pokolenia budowana była nasza kultura, edukacja i wychowanie nowych pokoleń. Dostrzegamy przy tym nowe możliwości i wyzwania, jakie powstają codziennie w związku z rozwojem nowoczesnych technologii.

Statut »

Elżbieta Szymańska-Czaplak – prezes Zarządu

Maria Bitka – wiceprezes

ela@uni.opole.pl

mtbitka@gmail.com

Lidia Niespor – członek zarządu

Piotr Hofman – główny księgowy

lidia.niespor@o2.pl

piotr.hofman@tak.opole.pl

Iwona Zborowska – specjalista ds. kadr i płac

iwona.zborowska@tak.opole.pl