Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Przedszkole TAK to miejsce, w którym kilkoro dzieci z autyzmem funkcjonuje w ramach większej grupy rówieśniczej. Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, przygotowaliśmy wydarzenie pod hasłem „Różni, lecz równie ważni”, które miało na celu zwiększenie świadomości autyzmu wśród przedszkolaków na Opolszczyźnie.

Jakiś czas temu zaprosiliśmy przedszkola z Opola i okolic do wzięcia udziału w naszej akcji, która polegała m. in. na stworzeniu jak najdłuższego warkocza – symbolu łączenia odmiennych zachowań, tolerancji i wzajemnego szacunku do siebie. Przedszkola mogły przygotować warkocz dowolną techniką i następnie zabrać go ze sobą na obchody Dnia Autyzmu. Można było też dostarczyć warkocz bez konieczności brania udziału w przygotowanych przez nas atrakcjach. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem placówek. Przyłączyły się do nas publiczne przedszkola nr 3, 22, 23, 29, 51, 54, a także Przedszkole w Dębskiej Kuźnii oraz Żłobek Dino.

Na początku spotkania w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu zaproponowaliśmy dzieciakom wspólną zabawę razem z księżniczką TAKunią, księciem TAKusiem i Panią Agnieszką. Były wspólne śpiewy i tańce oraz kolorowanie krokusów. Następnie połączyliśmy wszystkie warkocze z warkoczem księżniczki TAKuni. W efekcie powstał łańcuch o długości aż 61 metrów! Następnie trzymając się za łańcuch udaliśmy się wszyscy na szczyt Wieży Piastowskiej, gdzie zawiesiliśmy warkocz.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to święto obchodzone od niedawna (od 2008 r.) z inicjatywy małżonki katarskiego emira. Jego symbolem jest kolor niebieski. Jako Przedszkole TAK jesteśmy mocno zaangażowani w zwiększanie świadomości potrzeb dzieci autystycznych. Edukacja włączająca to formuła, według której funkcjonuje nasze przedszkole. Zgodnie z nią podejmujemy działania, aby nie tylko włączyć dzieci z autyzmem lub pokrewnymi zaburzeniami rozwoju do grupy rówieśniczej, ale również dostosować otoczenie, metody pracy i warunki do potrzeb wszystkich dzieci.

Wszystkim przedszkolom serdecznie dziękujemy za udział i zapraszamy za rok. Mamy nadzieję, że uda nam się stworzyć jeszcze dłuższy łańcuch, a pogoda będzie znacznie lepsza.