Sukcesy na międzynarodowym turnieju robotyki

Sukcesy na międzynarodowym turnieju robotyki

Już w najbliższy poniedziałek w naszej szkole lokalny turniej robotyki RoboTAK – organizowany w ramach Opolskiej Ligi Robotów. Przed zawodami nasza ekipa wybrała się do Rybnika, gdzie wzięła udział w VII Międzynarodowym Turnieju Robotów. W zawodach wystartowało ponad 180 robotów z Polski, Grecji, Turcji, Rumuni, Czech i Słowacji. Mimo wszystko naszej reprezentacji udało się odnieść niemały sukces.

 

Nasz uczeń Maks Zamojski (9 lat) i jego robot startowali w dwóch konkurencjach LineFollower for Lego oraz Sumo for Lego. Chociaż Maks rywalizował ze znacznie starszymi uczestnikami (turniej nie miał ograniczenia wiekowego), to i tak w konkurencji LineFollower for Lego utrzymał się w połowie stawki, natomiast w konkurencji Sumo for Lego wywalczył sobie miejsce w ćwierćfinale.

Natomiast w konkurencji Freestyle ekipa w składzie Maks Zamojski, jego ojciec Grzegorz Zamojski oraz nasz informatyk Łukasz Jurek wystawiła Robo-Zwierza, czyli konstrukcję LEGO Mindstorms, która swoim kształtem i zachowaniem przypomina zwierzę. Jury doceniło zaawansowanie techniczne robota naszej drużyny i przyznało drużynie 3 miejsce w konkurencji Freestyle.

Nazwa Freestyle sama sugeruje typ konkurencji. Dowolny styl w budowie robota i brak ograniczeń powodują, że w konkurencji tej najbardziej liczy się pomysłowość konstruktora. Wygrywa robot, który najbardziej spodoba się publiczności oraz sędziom i zdobędzie największą ilość głosów (robot może być zbudowany z dowolnych układów elektronicznych).

Nie tylko roboty z klocków Lego brały udział w turnieju, pojawiło się wiele elektroniki. Można było zobaczyć latające drony, pojazdy typu dragster czy zbroję Iron Mana sterowaną głosem (zwycięzca konkurencji Freestyle ze Słowacji).

Turniej odwiedziło mnóstwo gości, a relację z imprezy można zobaczyć na https://robotictournament.pl.