TAKiTEATR

TAKiTEATR
TAK i TEATR czarne na białym plaskie duże

TAKiTEATR, założony przez Beatę Maliszkiewicz i Krzysztofa Żylińskiego powstał w 2001 roku. Początkowo był to teatr szkolny, skupiał głownie uczniów Liceum i Gimnazjum TAK.  Działał pod szyldem Towarzystwa Alternatywnego Kształcenia i był otwarty na wszystkich uczniów i studentów.

Naszego najpierwszego spektaklu, zatytułowanego „Woda, woda…” nie zagraliśmy nigdy, w decydującym momencie zabrakło tytułowej wody w stawku przy ulicy Barlickiego… Potem poszło lepiej. W latach 2001 – 2004 zrealizowaliśmy spektakle „Walizka” i „Autobus”. Od samego początku TAKiTEATR był ściśle związany z Międzynarodowym Festiwalem Młodych „Czas Teatru”. Członkowie grupy nie tylko co roku pokazywali swój spektakl, nie tylko brali udział w warsztatach, ale byli też wolontariuszami, którzy wspierali festiwal organizacyjnie.

Od 2005 roku TAKiTEATR prowadziła Beata Maliszkiewicz. Grupa działa już nie jako teatr szkolny, ale teatr Towarzystwa Alternatywnego Kształcenia, otwarty dla chętnych uczniów i studentów z różnych środowisk, a także absolwentów Zespołu Szkół TAK im. Ireny Sendlerowej.

 

Nasze spektakle »

TAKi MAŁY TEATR jest dla wszystkich dzieci, które lubią zabawę, świat wyobraźni – no i oczywiście występy na scenie. Ale to nie znaczy, że TAKi MAŁY TEATR nie jest dla nieśmiałych! Wręcz przeciwnie, nasze zabawy, ćwiczenia i występy pomagają przezwyciężyć nieśmiałość, która znika nie wiadomo kiedy i jak!

Podczas zajęć bawimy się w różne gry teatralne, ćwiczymy wymowę, uczymy się poruszać na scenie, wchodzić w świat wyobraźni. A przede wszystkim uczymy się wspólnej pracy w grupie, bo nie ma teatru, nawet najmniejszego, bez przyjaźni, wzajemnej pomocy i szanowanie się nawzajem. Teatr to ZESPÓŁ i my też staramy się zawsze być takim zgranym zespołem. I jeszcze jedno: oczywiście co roku przygotowujemy przedstawienie! A potem je pokazujemy. Dotychczas udało się nam zrealizować:

  • „Bajka o trzech małych świnkach”
  • „Byłaś grzeczna Haneczko?”
  • „Amelka”
  • „Szybko, szybko”
  • „Nieśpiąca królewna””
  • „Na ulicy Trybunalskiej”
  • „Lokomotywa”
  • „Baśń o Korsarzy Pamelonie”
  • „Koziołek Matołek”

carrara5 235

Nasza współpraca z teatrem młodzieżowym z włoskiej Carrary – partnerskiego miasta Opola – rozpoczęła się w 2005 roku, kiedy grupa po raz pierwszy wzięła udział w Fare Festival w Teatro Animosi.

Organizatorem tego festiwalu są władze miasta oraz organizacja TiConZeroCompagnia, poza polską grupą co roku zapraszane są grupy teatralne z Ingolstadt. Festiwal nie ma charakteru konkursowego – jest przegladem twórczości i wspólnym tworzeniem spektaklu. W 2005 roku grupa TAKiTEATR prezentowała spektakl „Głosy”, w 2006 spektakl „Żyli wśród róż, nie znali burz…”, w 2007 „Jestem wielką parą oczu” według prozy Ryszarda Kapuścińskiego, co spowodowało zainteresowanie twórczością Kapuścińskiego wśród młodzieży włoskiej biorącej udział w warsztatach.
W czerwcu 2008 roku po raz pierwszy dwie grupy włoskie; z Carrary i Genui wzięły udział w organizowanym w Opolu od 2001 roku Międzynarodowym Forum Teatrów Młodych „Czas Teatru” organizowanym przez Towarzystwo Alternatywnego Kształcenia i Stowarzyszenie Teatru Otwartego.

Włoskie grupy prezentowały swoje spektakle na placu Wolności a czworo włoskich aktorów poprowadziło warsztaty teatralne podczas pracy nad wspólnym spektaklem „W podróży” inspirowanym „Podróżami Guliwera” J. Swifta.W październiku 2008 z kolei polska grupa w Carrarze podczas Fare Festival zaprezentowała spektakl „Alfabet” i wzięła udział w przygotowaniu spektaklu „Najlepszy ze światów” według „Kandyda” Woltera. Beata Maliszkiewicz poprowadziła warsztat teatralny na temat teatru przedmiotu – dla Włochów.

W 2010 roku festiwal w Carrarze odbywał się pod nazwą: S.c.a.t.t.o International Art Meeting – S.I.A.M “Essere o non essere Amleto il Clown”. Wspólny spektakl zrealiowany przez uczestników powstał na motywach “Hamleta”. Wśród prowadzących warsztaty i rezyserujacych spektakl była również Beata Maliszkiewicz.

TAKiTEATR pokazał spektakl “Śmiejesz się czy płaczesz?” W 2011 roku byliśmy w Carrarze z “life.com”. Tym razem we Włoszech podczas warsztatów powstał “Król Ubu”., współreżyserowany przez Beatę Maliszkiewicz.

W 2012 roku TAKiTEATR i Towarzystwo Alternatywnego Kształcenia zrealizowały projekt “Alicja w Krainie Czarów”. Tym razem Włosi z Carrary i Niemcy z Ingolstadt przyjechali do Opola. Rezultatem projektu był spektakl plenerowy “Alicja w krainie snów”.