Nasza historia
Nasza historia
Historia Towarzystwa Alternatywnego Kształcenia rozpoczęła się w 1990, kiedy to grupa rodziców niezadowolonych z ówczesnego autorytarnego systemu edukacji publicznej postanowiła założyć własną szkołę, w której mogłyby się uczyć ich dzieci.
W 1990 r. powołali oni Koło Społecznego Towarzystwa Oświatowego (STO), zdobyli budynek i zarejestrowali szkołę. Tak rozpoczyna działalność Społeczna Szkoła Podstawowa, pierwsza niepubliczna szkoła na Opolszczyźnie i jedna z pierwszych w Polsce. W 1991 r. rodzice podjęli decyzję o wystąpieniu ze STO i powołaniu w zamian własnego stowarzyszenia: Towarzystwa Alternatywnego Kształcenia. Szkoła podstawowa otrzymała nazwę TAK.
Obecnie prowadzimy Zespół Szkół TAK oraz Przedszkole TAK. W 2010 roku na XX-lecie szkoły wybraliśmy na naszą patronkę Irenę Sendlerową, która swoim życiem pokazała, że można w najtrudniejszych nawet chwilach nie odstępować od moralnych priorytetów. Ponadto, w całym okresie naszej działalności zrealizowaliśmy wiele projektów związanych z edukacją i kulturą. Organizowaliśmy przez osiem lat międzynarodowy festiwal teatrów ulicznych „Czas Teatru”. Także Festiwal Filmowy „Opolskie Lamy” przez kilka pierwszych lat był organizowany pod naszymi auspicjami. We wszystkich tych wydarzeniach zawsze czynnie brali udział nasi uczniowie.
Ponadto, działamy na rzecz integracji osób starszych z dziećmi i młodzieżą. Napisaliśmy kilka książek o naszych doświadczeniach i projektach. Zrealizowaliśmy kilka filmów. Zaczęliśmy szkolić innych – wspieramy twórczych i poszukujących nowych rozwiązań nauczycieli. Rozwinęliśmy wolontariat dzieci i młodzieży. Zajęliśmy się edukacją wielokulturową, rozumiejąc ją jako działania na rzecz dialogu religii, narodów i grup etnicznych.
Historia szkoły obfituje również w liczne sukcesy naszych niesamowitych nauczycieli. Warto tu wspomnieć choćby o niezwykle prestiżowych nagrodach dla jednej z założycielek szkoły i jej wieloletniej dyrektor Beaty Maliszkiewicz, która w 2009 r. otrzymała nagrodę Za naprawianie świata im. Ireny Sendlerowej, a w 2012 r. została odznaczona przez prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi za swoją wieloletnią działalność edukacyjną.