Nasza historia

Nasza historia
 

Historia Towarzystwa Alternatywnego Kształcenia rozpoczęła się w 1990, kiedy to grupa rodziców niezadowolonych z ówczesnego autorytarnego systemu edukacji publicznej postanowiła założyć własną szkołę, w której mogłyby się uczyć ich dzieci. 

W 1990 r. powołali oni Koło Społecznego Towarzystwa Oświatowego (STO), zdobyli budynek i zarejestrowali szkołę. Tak rozpoczyna działalność Społeczna Szkoła Podstawowa, pierwsza niepubliczna szkoła na Opolszczyźnie i jedna z pierwszych w Polsce. W 1991 r. rodzice podjęli decyzję o wystąpieniu ze STO i powołaniu w zamian własnego stowarzyszenia: Towarzystwa Alternatywnego Kształcenia. Szkoła podstawowa otrzymała nazwę TAK.

Obecnie prowadzimy Zespół Szkół TAK oraz Przedszkole TAK. W 2010 roku na XX-lecie szkoły wybraliśmy na naszą patronkę Irenę Sendlerową, która swoim życiem pokazała, że można w najtrudniejszych nawet chwilach nie odstępować od moralnych priorytetów. Ponadto, w całym okresie naszej działalności zrealizowaliśmy wiele projektów związanych z edukacją i kulturą. Organizowaliśmy przez osiem lat międzynarodowy festiwal teatrów ulicznych „Czas Teatru”. Także Festiwal Filmowy „Opolskie Lamy” przez kilka pierwszych lat był organizowany pod naszymi auspicjami. We wszystkich tych wydarzeniach zawsze czynnie brali udział nasi uczniowie.

Ponadto, działamy na rzecz integracji osób starszych z dziećmi i młodzieżą. Napisaliśmy kilka książek o naszych doświadczeniach i projektach. Zrealizowaliśmy kilka filmów. Zaczęliśmy szkolić innych – wspieramy twórczych i poszukujących nowych rozwiązań nauczycieli. Rozwinęliśmy wolontariat dzieci i młodzieży. Zajęliśmy się edukacją wielokulturową, rozumiejąc ją jako działania na rzecz dialogu religii, narodów i grup etnicznych.

Historia szkoły obfituje również w liczne sukcesy naszych niesamowitych nauczycieli. Warto tu wspomnieć choćby o niezwykle prestiżowych nagrodach dla jednej z założycielek szkoły i jej wieloletniej dyrektor Beaty Maliszkiewicz, która w 2009 r. otrzymała nagrodę Za naprawianie świata im. Ireny Sendlerowej, a w 2012 r. została odznaczona przez prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi za swoją wieloletnią działalność edukacyjną.

TAKiTEATR

TAKiTEATR
TAK i TEATR czarne na białym plaskie duże

TAKiTEATR powstał w 2001 roku. Został założony przez Beatę Maliszkiewicz i Krzysztofa Żylińskiego. Początkowo był to teatr szkolny, skupiał głownie uczniów Liceum i Gimnazjum TAK.  Działał pod szyldem Towarzystwa Alternatywnego Kształcenia i był otwarty na wszystkich uczniów i studentów.

 

O nas » Nasze spektakle »

 

Równać Szanse

Równać Szanse

Celem Programu było wyrównanie szans młodych ludzi na dobry start w dorosłe życie.

Chodzi o sytuację, w której młody człowiek z małej miejscowości potrafi samodzielnie i świadomie osiągać wyznaczone przez siebie cele, myśląc perspektywicznie o własnej przyszłości. Ma bowiem takie samo prawo, jak jego rówieśnik z dużej aglomeracji, by spróbować odnieść sukces na miarę własnych możliwości oraz by jak najlepiej wykorzystać szanse, które przyniesie mu życie.

Więcej » 

Regionalnym Partnerem programu było Towarzystwo Alternatywnego Kształcenia. Współpraca z PFDiM dotyczyła województw opolskiego, dolnośląskiego, śląskiego i łódzkiego.

Rolą Towarzystwa Alternatywnego Kształcenia, poza zainteresowaniem konkursem jak największej grupy młodzieży i ich liderów, było przede wszystkim pomoc w przygotowaniu aplikacji konkursowej. Realizowaliśmy to poprzez pomoc doradczą i informacyjną udzielaną telefonicznie, ale również zorganizowaliśmy spotkania informacyjne, szkolenia z projektów młodzieżowych oraz doradztwo bezpośrednie. Udział w szkoleniu stanowił dobre przygotowanie do aplikowania w Regionalnym Konkursie Grantowym.

Barbara Jaroszewicz

email: barbara.jaroszewicz@tak.opole.pl

tel: 608 511 550