Sprawne rączki mamy i świat odkrywamy!

Sprawne rączki mamy i świat odkrywamy!

Przedszkolaki uczestniczyły w pierwszym bloku projektowym „Fabryka Beauty”. 👄🔝💄💇💈✂️ Dzieci miały za zadanie wcielić się w różne role i wykonywać pracę kosmetyczki, 💅barbera 💈czy też fryzjera. 💇‍♂️ Zaangażowanie i świetna zabawa nie miały końca podczas zajęć! Dziewczynki obcinały i malowały paznokcie w salonie piękności, robiły makijaż oczu 👁️ i ust, 💋 a nawet przyklejały sztuczne rzęsy! Chłopcy natomiast robili wymyślne fryzury w kąciku fryzjerskim, 👨‍🦰✂️ a także golili brody w Barber Shopie. 😄 Wszelkie czynności wykonywane przez dzieci skoncentrowane były na harmonijnym usprawnianiu rozwoju motoryki małej. 🙌

Ręka 🖐️ jest bardzo wyspecjalizowanym narządem i jest odpowiedzialna za wiele funkcji w naszym ciele. Dzięki niej możemy przesuwać i podnosić przedmioty, bronić się lub siłować. 💪🤝👏☝️Służy nam ona również do wykonywania bardzo precyzyjnych ruchów, takich jak na przykład rysowanie, pisanie, szycie, zapinanie guzików. Obszar kory mózgowej odpowiedzialny za ruchy kończyny górnej, a zwłaszcza dłoni, kciuka i palców zajmuje znacząco większą powierzchnię w porównaniu z obszarami kory mózgowej kontrolującej ruchy pozostałych części ciała.

Główną rolą projektu jest poprawa funkcjonowania ręki i wykonywania płynnych ruchów, czyli:
📌 zdolności trzymania przedmiotu (odruch chwytu),
📌 zdolności przenoszenia ciężarów (siła ręki)
📌 zdolności manipulacyjnych (wykonywania bardziej skomplikowanych czynności, w tym przygotowanie do umiejętności m.in.: rysowania, pisania pod kontrolą wzroku).