Jesteśmy na obozie naukowym w Warszawie. Nasze dzieciaki realizują w grupach zadania związane z obchodami Roku Ireny Sendlerowej.
Pierwszym punktem wycieczki była znajdująca się w ogrodzie zoologicznym Willa Żabińskich. Następnie udaliśmy się do Teatru Żydowskiego na poruszający spektakl „Ginczanka. Chodźmy stąd„.
Następnego dnia rano odwiedziliśmy kolejno Pawiak i Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Warszawie na Al. Szucha. Później udaliśmy się do siedziby Rzecznika Praw Dziecka, gdzie spotkaliśmy się z Panem Markiem Michalakiem. Nasze dzieciaki miały do Pana ministra wiele pytań. Rzecznik wyczerpująco odpowiedział na każde z nich. Otrzymaliśmy od Rzecznika upominki, w tym książkę „Listy w butelce. Opowieść o Irene Sendlerowej.” Po obiedzie grupa chętnych dzieci udała się na ul. Lekarską 9, gdzie pod jabłonką były przechowywane tożsamości dzieci uratowanych z getta żydowskiego, ukryte w butelkach i zakopane w ziemi. Na koniec dnia korzystaliśmy z czasu wolnego na Starym Mieście.
Kolejnego dnia, podążając śladami Ireny Sendlerowej, udaliśmy się do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Tam czekały nas warsztaty, podczas których mogliśmy po raz kolejny zgłębić historię życia naszej patronki. Nasi uczniowie rozwiązywali zadania w oparciu o informacje, których musieli szukać podczas zwiedzania fragmentu stałej ekspozycji muzeum. Na zakończenie tworzyli własne komiksy, w ramach których przedstawili historię potajemnego wyprowadzenia dziecka z getta warszawskiego. Następnie udaliśmy się na koncert, który odbywał się pod Muzeum POLIN w ramach oficjalnych państwowych obchodów rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Wysłuchaliśmy wspólnie utworów, które w tamtych czasach wybrzmiewały w getcie warszawskim. Podobno muzyka ta pozwalała jego mieszkańcom na chwilę zapomnieć o piekle, którego na co dzień doświadczali.
Na zakończenie obozu naukowego „Śladami Ireny Sendlerowej” pojechaliśmy na Cmentarz Powązkowski, by złożyć kwiaty i zapalić symboliczny znicz na grobie patronki naszej szkoły. Następnie na specjalne życzenie gimnazjalistów odwiedziliśmy Cmentarz Wojskowy na Powązkach i groby bohaterów ich szkolnych lektur Jana Bytnara „Rudego” i Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”. Ostatnim punktem naszej wizyty było spotkanie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN ze świadkiem historii Aleksandrą Leliwą-Kopystyńską – członkiem fundacji Dzieci Holokaustu.
W trakcie całego obozu nasi uczniowie zbierali materiały, które pozwolą im zrealizować ich mini-projekty naukowe. Nie możemy się już doczekać ich rezultatów.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za wspaniały czas w stolicy.