Programowanie

Programowanie
41. programowanie-3

Cena: wliczone w koszt czesnego

Plan zajęć dodatkowych »

Rozwój technologiczny sprawił, że coraz częściej mówi się o programowaniu jako trzecim języku (obok języka ojczystego i  języka obcego), który każdy człowiek powinien znać choćby w stopniu podstawowym. Pierwszym krokiem do nauki programowania może być poznanie środowiska Scratch, umożliwiającego tworzenie skryptów za pomocą kolorowych klocków.

Opracowany przez Massachusetts Institute of Technology (MIT) Scratch to wizualny język programowania dla najmłodszych. Cechą, która go wyróżnia jest brak konieczności pisania kodu komputerowego ­elementami składni tego języka nie są komendy pisane, a wizualne elementy -­ „klocki” kodu, które należy ze sobą połączyć. Język Scratch, co jest istotne w przypadku uczenia dzieci, pozwala bardzo szybko osiągać efekty programowania.

Ponadto, do uruchomienia środowiska języka Scratch nie jest wymagana instalacja żadnych dodatkowych programów. Wystarczy działająca przeglądarka internetowa, pracująca na komputerze z dowolnym systemem operacyjnym. Dodatkowo dzieci mogą załóżyć konto umożliwiające zapisywanie projektów w „chmurze”, dzięki czemu mają łatwy dostęp do swojej pracy również poza szkołą i mogą podzielić się efektami swojej aktywności np. z rodzicami.

Celem naszych zajęć jest zainteresowanie dzieci programowaniem i nauczenie ich tworzenia i rozbudowywania prostych aplikacji komputerowych.