Rozwój społeczny i emocjonalny

Rozwój społeczny i emocjonalny

Promyczki 🔆 poprzez aktywne uczestniczenie w zajęciach rozwijały umiejętność wyrażania i rozładowywania emocji w sposób akceptowany społecznie. Przedszkolaki oglądały filmy 🎥🎞️edukacyjne „I co z tą złością zrobić?” oraz „Podaj dalej? – jak działa złość”, które przybliżyły im pojęcie złości 😠 oraz wszelkie zależności z nią związane. Dzieci dowiedziały się również, że złość jest bardzo ważnym sygnalizatorem i informuje nas o tym, że coś się dzieje, jednak bywa zaraźliwa i trzeba z nią uważać przy kontaktach z drugim człowiekiem!

Promyczki 🔆wspólnymi siłami poszukiwały różnorodnych sposób radzenia sobie ze złością. Jednym z pomysłów było narysowanie 🖍️na kartce złości, 😤 a następnie zniszczenie jej i wyrzucenie do kosza. 🗑️ Dzieci w ramach zabawy układały także domino z emocji, naśladowały różne stany emocjonalne 😊🥺😬😖🥰😟😁😳😥 i poszukiwały na obrazkach takich samych uczuć. To był tydzień pełen mądrych refleksji na temat emocji, oparty o kształtowanie odporności emocjonalnej, a także uwrażliwienie na sygnały mowy werbalnej i niewerbalnej.

Świadomość emocjonalna jest bardzo ważnym aspektem w rozwoju każdego małego dziecka. Pamiętajmy… „Nie ma dzieci, są ludzie – ale o innej skali pojęć, innym zasobie doświadczenia, innych popędach, innej grze uczuć”. ~ Janusz Korczak