Dinozaury doczekały się groźnych konkurentów. Współczesne dzieciaki są zafascynowane robotami. Aż się prosi, żeby tę naturalną dziecięcą pasję sprytnie ukierunkować na praktyczne zdobywanie wiedzy.
Trochę historii
Pomysł, żeby wykorzystywać roboty do uczenia dzieci programowania, zagadnień matematyki, technik rozwiązywania problemów i rozwijania zdolności manualnych, nie jest wcale nowy. Już ponad 40 lat temu Seymour Papert, naukowiec z Massachusetts Institute of Technology, pokazał możliwości, jakie drzemią w stworzonym przez siebie niezwykle prostym języku programowania o nazwie Logo.
Do tego celu wykorzystał specjalnie zaprojektowane roboty, swoim wyglądem przypominające żółwie (turtle robots). Po latach, firma LEGO zaprosiła Paperta do współpracy przy tworzeniu swojej nowej serii edukacyjnych zabawek. Tak powstał system LEGO Mindstorms, który swoją nazwę zawdzięcza jednej z książek napisanych przez naukowca (Mindstorms: Children, Computers, and Powerful Ideas).
Ścieżka edukacyjna
Od początku jako szkoła chcemy podążać za edukacyjnymi potrzebami naszych dzieci, dlatego rozwijamy się i uczymy razem z nimi. Nasi uczniowie uczą się podstaw robotyki już od najmłodszych lat. Swoją przygodę z robotami dzieci zaczynają od zestawów LEGO WeDo. Podczas zajęć dla początkujących nabierają wprawy z układaniu klocków i elementów obrotowych. Uczą się prostego programowania. Kolejny etap wtajemniczenia to klocki LEGO Mindstorms. W tym zestawie możliwości konstrukcyjne są niemal nieograniczone. Kiedy dzieci nabierają wprawy w tworzeniu robotów proponujemy im przystąpienie do drużyny Szkoły TAK, która bierze udział w zawodach z cyklu Opolskiej Ligi Robotów.
LEGO WeDo
WeDo to linia produktów LEGO Education przeznaczona specjalnie dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. W skład zestawu wchodzą:
- hub USB,
- silnik Power Functions,
- czujniki ruchu i wychylenia
- ponad 150 elementów konstrukcyjnych.
W ramach zajęć dzieci budując roboty LEGO, nabywają umiejętności konstrukcyjnych, a wprawiając je w ruch za pomocą prostych algorytmów, uczą się podstaw programowania w dedykowanym dla dzieci środowisku Scratch.
LEGO Mindstorms EV3
Najnowsze zestawy konstrukcyjne LEGO Mindstorms EV3, na których pracują nasi uczniowie, opierają się na połączeniu:
- programowalnego mikrokomputera,
- czujników (kolorów, dotyku, podczerwieni),
- serwomotorów,
- klocków Lego Technic
Wszystko to pozwala na zaprojektowanie, zbudowanie i zaprogramowanie robota. Zestaw Lego Mindstorms EV3 pozwala również na zbudowanie siedemnastu oficjalnych konstrukcji online, a także umożliwia korzystanie z dedykowanej platformy internetowej, służącej do dzielenia się projektami i pomysłami na roboty z Lego. Ponadto istnieje możliwość bezprzewodowego łączenia się z robotem oraz komponentów wchodzących w skład robota pomiędzy sobą. Umożliwiają to połączenia: Bluetooth, port USB umożliwiający podłączenie wtyczki WiFi oraz dołączony do zestawu czujnik podczerwieni i pilot IR. Co więcej, możliwe jest kierowanie robotem za pomocą urządzeń mobilnych dzięki dedykowanym aplikacjom.
Do programowania robota służy specjalna aplikacja stworzona przez LEGO. Programowanie za jej pomocą jest bardzo proste i przypomina układanie puzzli. Zamiast żmudnego wpisywania kolejnych linii kodu, dzieciaki pracują na graficznej reprezentacji poszczególnych komend. W ten sposób usunięto podstawową barierą, która czyniła programowanie mało atrakcyjnym dla dzieci.
Opolska Liga Robotów
To pierwsza w Polsce liga robotyki dla dzieci i młodzieży powstała z inicjatywy Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu, Technikum Elektrycznego i Zespołu Szkół TAK. Zespoły uczestniczące w Opolskiej Lidze Robotów rywalizują podczas serii zawodów odbywających się w ciągu całego roku szkolnego. Biorą udział w następujących konkurencjach:
- LEGO Sumo
- LEGO Line Follower
- LEGO Way Finder
Punkty zdobyte w tych konkurencjach wliczają się do klasyfikacji generalnej OLR, na podstawie której wyłaniani są zwycięzcy Ligi. Uczniowie rywalizują w dwóch kategoriach wiekowych:
- dla szkół podstawowych
- dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
W sezonie 2015/2016 nasi uczniowie zdominowali rywalizację w kategorii szkół podstawowych. Jedna z naszych drużyn zwyciężyła całą rywalizację, a w pierwszej czwórce znalazły się 3 nasze teamy.