Nasi uczniowie wzięli udział w nieoficjalnych mistrzostwach świata robotów autonomicznych Robotchallenge2016 w Wiedniu. Do rywalizacji przystąpiło ponad 650 robotów z całego świata – w tym m. in. Peru, Stanów Zjednoczonych, Chin, Macedonii. W sumie z 40 krajów. W turnieju drużyny rywalizowały w kategorii OPEN (bez ograniczeń wiekowych). W szranki stanęli obok siebie zawodnicy w wieku od kilku do kilkudziesięciu lat.
Nasz team
Drużyna „Bunlab” to efekt współpracy instruktora robotyki Łukasza Jurka i Zespołu Szkół TAK. Łukasz od kilku lat prowadzi w naszej szkole zajęcia dodatkowe z robotyki. Pod jego opieką nasi uczniowie biorą udział w zawodach robotyki na terenie całego kraju. Na zawody do Wiednia pojechali: Jaś Żywica, Zosia Bilik, Maciek Ślusarczyk, Filip Ludynia, Agata Łozinska oraz Maks Zamojski. Do uczniów Szkoły Podstawowej TAK dołączyli uczniowie PG w Komprachcicach: Szymon Szendzielorz i Kamil Selega, którzy również uczą się robotyki pod okiem Łukasza. Każdy zawodnik zbudował własnego robota. Nasi uczniowie wystartowali w najbardziej obleganej konkurencji: Lego Sumo – walki robotów na arenie dojo.
Turniej trwał dwa dni, a konkurencje Lego Sumo były zaplanowane dopiero na drugi dzień zmagań. Nasi zawodnicy mieli 1 dzień na przetestowanie ich maszyn i ewentualne poprawki. Podczas testów z innymi zawodnikami z Bułgarii, Czech i Rosji okazało się, że nasze roboty mogą konkurować z najlepszymi. Dlatego wszyscy zawodnicy pracowali tego dnia nad udoskonaleniem swojego robota.
Przebieg zawodów
W niedziele każdy członek drużyny trafił do innej 9-osobowej grupy. Z grupy wychodziły tylko dwa najlepsze roboty. Przeciwko nam stanęło 131 konstrukcji. W fazach grupowych na nasze drużynowe roboty nie było mocnych. Robot Szymona i Kamila wyszedł z grupy bez przegranej walki! Z grup wyszły jeszcze nasze 2 roboty: Jasia i Filipa. Ostatecznie wywalczyliśmy miejsce w ćwierćfinale. Tam niestety nie daliśmy już rady zwyciężyć. Jednak nasz wspólny wyczyn ostatecznie sklasyfikował nas w pierwszej dziesiątce najlepszych robotów Lego Sumo. Jest to ogromny sukces. Tym większy, że nasza drużyna była jedną z najmłodszych na turnieju. A rywalizowaliśmy bezpośrednio ze studentami uczelni wyższych z całego świata.
Podczas wydarzenia można było zobaczyć wiele ciekawych robotów zaprojektowanych do zadań specjalnych. Jednym z nich był robot zbudowany w celu odbycia wyprawy na Marsa. Wrażenie robiła również konstrukcja układająca kostkę Rubika w kilka sekund.
Dzięki wyjazdowi zdobyliśmy ogromne doświadczenie, które zamierzamy wykorzystać w OLR oraz w kolejnym międzynarodowym turnieju Robotic Tournament, który odbędzie się w 9 kwietnia w Rybniku. Na austriackich zawodach dostaliśmy zaproszenie na turnieje robotów do Stalingradu, Pragi i na najbardziej prestiżowe zawody w Chinach (Robotchallenge China 2016). Po ukończeniu wszystkich konkurencji Polska zajęła 3. Miejsce w klasyfikacji generalnej na 40 krajów biorących udział w turnieju.