Półkolonie zimowe

Półkolonie zimowe

W pierwszym tygodniu ferii organizowaliśmy półkolonie dla dzieci. Powstały dwie grupy. Chłopcy zajmowali się nowymi technologiami. Dziewczyny z kolei wzięły udział w zajęciach kreatywnych, podczas których poznawały i twórczo opracowywały baśnie z całego świata.

Nowe technologie

Chłopcy w pierwszych dniach uczyli się programować w środowisku Scratch, w którym kod tworzymy przez układanie w odpowiedniej kolejności bloczków – graficznych reprezentacji podstawowych komend. Uczestnicy zajęć poznali podstawowe algorytmy, dzięki którym mogli stworzyć swoje pierwsze gry komputerowe. Oto kilka z nich:

Trzeciego dnia bawiliśmy się ozobotami, czyli małymi robocikami do nauki programowania. Programowaliśmy je najpierw na komputerach, a później na tabletach. Dzieci zrobiły swoje tory do jazdy i przyozdobiły roboty swtorzonymi przez siebie figurkami z LEGO. Czwartego i piątego dnia zajęliśmy się najbardzie zaawansowanymi technologicznie zestawami. Budowaliśmy i programowaliśmy roboty z LEGO Mindstorms. W ten sposób powstały roboty do walk sumo, strzelające, kroczące, wchodzące po schodach, a także imitacje R2D2 – słynnego robota z Gwiezdnych Wojen

Zajęcia kreatywne

Dziewczynki codziennie czytały inną baśń. Następnie brały udział w zajęciach kreatywnych: plastycznych i teatralnych. Zajęcia te pozwalały im poszerzyć rozumienie baśni, otwierały oczy na nowe konteksty i znaczenia. Pierwszego dnia zajmowaliśmy się baśnią „Angara, córka Bajkała”. Była też baśń indiańska i niesamowita opowieść pt. „Dary wróżki”.

W ramach zajęć kreatywnych uczestnicy wzięli udział w warsztatach slime, zabawach ze słomkami konstrukcyjnymi. Dzieci tworzyły też kolorowe piniaty w kształcie zwierząt. Jeden dzień poświęciliśmy na zabawy cyrkowo-sportowe. Uczyliśmy się chodzić na szczudłach i jeździć na monocyklach. W czwartek odwiedziła nas trenerka kreatywności programu „Odyseja Umysłu”, która przygotowały dla nas kilka zadań na pomysłowość.