Plany na nowy rok szkolny

Plany na nowy rok szkolny

rozpoczęcie roku  

Kończymy zasłużony odpoczynek i zabieramy się do roboty. Mamy dla Was garść informacji o naszych planach na najbliższy rok.

Podczas wakacyjnej przerwy nie próżnowaliśmy. Wchodzimy w nowy rok szkolny ze świeżą energią, nowymi pomysłami i odremontowanymi pracowniami.

Zmiany w budynku

Do dyspozycji naszych uczniów oddaliśmy nową przestrzeń do zagospodarowania na kawiarenkę oraz odnowione pracownie przedmiotowe i szatnie. Przenieśliśmy też sekretariat do pomieszczenia na parterze, a jego miejsce zajął gabinet dyrekcji. Natomiast w świetlicy na uczniów będzie czekał nowy opiekun: pan Michał Pietraszko. Trwają również prace nad adaptacją strychu na kolejne pracownie.

Metoda “odwróconej klasy”

W zeszłym roku testowaliśmy tę metodę na lekcjach Bartka Janickiego. Efekt był bardzo obiecujący, w związku z tym będziemy chcieli ją upowszechnić na innych zajęciach. Tradycyjny model edukacji szkolnej zakłada, że uczniowie zapoznają się z nowym materiałem podczas lekcji, a w domu wykonują ćwiczenia w celu jego zgłębienia i utrwalenia. Metoda odwróconej klasy polega na zamianie miejsc wykonywania tych czynności. Nauczyciel przygotowuje uczniom materiały, których Ci uczą się w domu. Zajęcia to czas ćwiczeń i wyjaśnień ewentualnie niezrozumiałych kwestii. Dzięki temu uczniowie mogą opanować materiał w swoim własnym tempie i uczyć się w wybranym przez siebie czasie. Zyskują wsparcie od nauczyciela, kiedy zdobytą w domu wiedzę przekładają na praktyczne umiejętności podczas zajęć. Dzięki stosowaniu tej metody większego znaczenia nabiera nie samo posiadanie wiedzy, ale jej umiejętne wykorzystanie.

Wyjazdy naukowo – integracyjne

W najbliższym roku szkolnym przygotowujemy dla Was dwa duże wyjazdy:
  • Obóz Naukowy w Górach Sowich, gdzie będziemy realizować projekty naukowe oraz rozwijać samodzielność i kreatywność naszych gimnazjalistów,
  • Obóz Naukowy we Francji (Paryż i Prowansja);

Angielski z zagranicznymi nauczycielami

W tym roku będziemy kontynuować niezwykle owocną dla nas współpracę z Wydziałem Filologii Angielskiej Uniwersytetu Opolskiego. W ramach tej współpracy nasi uczniowie mają zajęcia angielskiego ze studentami przyjeżdżającymi na wymiany. W zeszłym roku odwiedziła nas duża grupa Hiszpanów z miejscowości Vic pod Barceloną. Prowadzone przez nich zajęcia cieszyły się dużą popularnością wśród naszych uczniów. Zobaczymy, kto odwiedzi nas w tym roku.

Pracownia komputerowa

Jeszcze w zeszłym roku szkolnym powstała nowoczesna pracownia komputerowa oparta o rozwiązanie Windows Server 2012 R2 i urządzenia klasy miniPC. Na stanowiskach komputerowych wyposażonych w zestawy słuchawkowe i kamery istnieje możliwość realizowania projektów e-twinningowych. Ponadto nasi uczniowie mogą korzystać z aplikacji do obróbki zdjęć, montażu filmów i dźwięku.

Projekt roku

W tym roku tematem naszej interdyscyplinarnej eksploracji będzie miasto Opole. Przygotowujemy dla naszych uczniów projekt edukacyjny, którym będziemy chcieli uczcić nasze 25-lecie w tym wyjątkowym mieście, które w 2017 r. będzie obchodziło swoje 800-lecie. Szczegóły podamy wkrótce.