Projekt o rotmistrzu Pileckim

Projekt o rotmistrzu Pileckim

Uczeń Gimnazjum TAK Jan Mika w ramach swojego projektu gimnazjalnego przygotował prezentację o rotmistrzu Pileckim, wybitnej postaci, która przez wiele lat była pomijana przez polskie podręczniki historii.

Janek nawiązał współpracę z Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu-Łambinowicach, skąd wydobył wiele cennych materiałów. Nasz uczeń wykorzystał aplikację Sway do stworzenia swojej multimedialnej opowieści o rotmistrzu. Dzięki temu, efekt jego pracy możemy zobaczyć wszyscy.

Witold Pilecki to postać, która pomimo tak wielu zasług i oddaniu ojczyźnie do teraz nie ma jasno określonego miejsca w naszej historii. Przyczynił się do tego głównie fakt, że po II wojnie światowej został uznany za wroga państwa komunistycznego i skazany na karę śmierci.

Dopiero we wrześniu 1990 r. Sąd Najwyższy uniewinnił rotmistrza i jego towarzyszy, ukazał niesprawiedliwy charakter wydanych wyroków, uwypuklił patriotyczną postawę skazanych w tym procesie. W lipcu 2006 r. Prezydent RP Lech Kaczyński w uznaniu zasług Witolda Pileckiego i jego oddania sprawom ojczyzny odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.