Pamiętamy o ofiarach Holokaustu

Pamiętamy o ofiarach Holokaustu

 

27 stycznia obchodziliśmy w szkole Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z tej okazji przygotowaliśmy dla naszych uczniów specjalne lekcje.

Lekcja o Holokauście

Pan Bartłomiej Janicki – nasz nauczyciel historii – przygotował specjalną lekcję w oparciu o prezentację United States Holocaust Memorial Museum, wprowadzającą w tematykę Holokaustu. Lekcje przeprowadził w klasach 5-6 szkoły podstawowej i we wszystkich klasach gimnazjalnych.

Film o Annie Frank

Na tak przygotowanym gruncie teoretycznym postanowiliśmy zapoznać naszych uczniów z jedną z najbardziej poruszających historii związanych z tematyką holokaustu. Wspólnie z naszymi uczniami obejrzeliśmy film „Wspomnienie Anny Frank” w reżyserii Alberto Negrina.

Wizyta pod pomnikiem

Tego dnia uczniowie klasy 2 Gimnazjum TAK złożyli kwiaty i ustawili kamyczki pod głazem upamiętniającym spalenie opolskiej synagogi przy ul. Piastowskiej podczas Kryształowej Nocy. Artur przeczytał fragment tory. A na zakończenie wszyscy uczniowie uczcili pamięć zabitych podczas II wojny światowej Żydów minutą ciszy.

„Wspomnienie Anny Frank” to historia przyjaźni łączącej Annę Frank i Hanneli Goslar. W 1935 roku Anna i Hanneli spotykają się pierwszego dnia szkoły. Od tej pory stają się dobrymi przyjaciółkami, a ich przyjaźń trwa do 1942 roku, kiedy Anna i jej rodzina zmuszona jest do ukrycia się. Mija kilka miesięcy i Hanneli zostaje aresztowana przez hitlerowców, zostaje wysłana do obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen, gdzie po kilku latach spotyka Annę (źródło: Filmweb).

IMG_7478 IMG_9137 IMG_9141 IMG_7484 IMG_7492 IMG_7495 IMG_7500 IMG_7504 IMG_7507 IMG_7514