Obóz naukowy w Górach Sowich

Obóz naukowy w Górach Sowich

Podczas obozu naukowego w Górach Sowich nasi gimnazjaliści zwiedzili Twierdzę Kłodzko, Fort w Srebrnej Górze oraz wzięli udział w Ekspedycji Riese, w ramach której zwiedzili tajemnicze Podziemne Miasto Osówka.

To była nietypowa wycieczka. W czasach wszechobecnych komputerów, tabletów i wygodnych środków transportu do rangi atrakcji urastają niegdyś zwyczajne codzienne aktywności. Ot, choćby jazda komunikacją miejską, czy PKS-em. Czy wspinaczka z ciężkimi plecakami do schroniska górskiego „Orzeł” (nieco żałowali Ci, którzy zabrali ze sobą walizki, pomimo wyraźnych zaleceń wychowawców). Chodziło nam o to, żeby naszych uczniów trochę rozruszać. I pokazać, że w realnym świecie, również czyha na nich mnóstwo emocji i wspaniałych przeżyć. I pomimo utyskiwań tych niezadowolonych z konieczności podjęcia nadzwyczajnego dla nich wysiłku, jesteśmy przekonani, że wszyscy zapamiętają te kilka dni bardzo pozytywnie.

Twierdza Kłodzko

Twierdza Kłodzko to miejsce owiane aurą tajemniczości, które gromadzi wiele historycznych wydarzeń z minionych epok oraz różnych legend i opowieści. Przewodnicy oprowadzający po Twierdzy odkryli przed nami jej sekrety i w ciekawy sposób opowiedzieli o burzliwej historii tej fortyfikacji. Zwiedzając korytarze kontrminerskie nasi uczniowie przenieśli się do XVIII wieku. Przeszli ponad kilometr z kilkukilometrowej sieci podziemnych chodników kontrminerskich rozciągających się pod stokiem bojowym twierdzy. Wysokość korytarzy waha się od 180 do 90 cm.

Fort Srebrna Góra

Srebrnogórski regiment żołnierzy pruskich przygotował dla naszych uczniów grę terenową, w której armia pruska (uczniowie szkoły podstawowej) stanęła w obronie tej największej górskiej twierdzy w Europie przed najeźdźcami – armią francuską (uczniowie gimnazjum). Uczniowie rywalizowali w kilku konkurencjach sprawnościowo-logicznych. Za każdą konkurencję zdobywali talary, w czym mieli przeszkadzać w tajemnicy wytypowani szpiedzy. W nagrodę wszyscy na zakończenie mogli stać się świadkami wystrzału z zabytkowej armaty.

Podziemne Miasto Osówka

Ekspedycja Riese polegała na poznaniu kompleksu Osówka i różnych jego aspektów historycznych, poprzez aktywne uczestnictwo osób biorących w niej udział. Organizatorzy na początku podzielili uczniów na plutony.

Zadaniem uczniów było:
  1. Odnalezienie spadochroniarza Wehrwolfu.
  2. Orientacja w terenie odnalezienie bunkrów na powierzchni.
  3. Historia obiektu i zadania logiczne.
  4. Przepływ łodzią desantową i pokonanie chodników poszukiwaczy skarbów.
  5. Pokonanie drabin i uskoków skalnych – podziemne zadanie wysokościowe.
  6. Odnalezienie drogi do wyjścia poprzez systemy informacji napotykane na swojej drodze.

Każdy uczestnik otrzymał na zakończenie certyfikat, a zwycięski zespół drobne upominki.