Obóz naukowy w Górach Sowich

Obóz naukowy w Górach Sowich

Podczas obozu naukowego w Górach Sowich uczniowie klas 4-6 wspólnie z gimnazjalistami zwiedzili Fort w Srebrnej Górze oraz wzięli udział w Ekspedycji Riese, w ramach której zobaczyli tajemnicze Podziemne Miasto Osówka.

To była nietypowa wycieczka. W czasach wszechobecnych komputerów, tabletów i wygodnych środków transportu do rangi atrakcji urastają niegdyś zwyczajne codzienne aktywności. Ot, choćby jazda komunikacją miejską, czy PKS-em. Czy wspinaczka z ciężkimi plecakami do schroniska górskiego „Orzeł”. Chodziło nam o to, żeby naszych uczniów trochę rozruszać. I pokazać, że w realnym świecie, również czyha na nich mnóstwo emocji i wspaniałych przeżyć. I pomimo utyskiwań tych niezadowolonych z konieczności podjęcia nadzwyczajnego dla nich wysiłku, jesteśmy przekonani, że wszyscy zapamiętają te kilka dni bardzo pozytywnie.

Fort Srebrna Góra

Srebrnogórski regiment żołnierzy pruskich przygotował dla naszych uczniów grę terenową, w której armia pruska (uczniowie szkoły podstawowej) stanęła w obronie tej największej górskiej twierdzy w Europie przed najeźdźcami – armią francuską (uczniowie gimnazjum). Uczniowie rywalizowali w kilku konkurencjach sprawnościowo-logicznych. Za każdą konkurencję zdobywali talary, w czym mieli przeszkadzać w tajemnicy wytypowani szpiedzy. W nagrodę wszyscy na zakończenie mogli stać się świadkami wystrzału z zabytkowej armaty.

Podziemne Miasto Osówka

Ekspedycja Riese polegała na poznaniu kompleksu Osówka i różnych jego aspektów historycznych, poprzez aktywne uczestnictwo osób biorących w niej udział. Prace nad budową kompleksu hitlerowcy rozpoczęli w połowie 1943 r. Doprowadziły one do powstania ogromnego systemu betonowych korytarzy, umocnień i hal. Cel prac był utrzymywany w tajemnicy. Zdaniem jednych miała to być tajna kwatera Adolfa Hitlera. Inni twierdzą, że budowano hale dla podziemnych fabryk zbrojeniowych do produkcji tajnej broni.

Organizatorzy na początku podzielili uczniów na plutony. Zadaniem uczniów było:

  1. Odnalezienie spadochroniarza Wehrwolfu.
  2. Orientacja w terenie odnalezienie bunkrów na powierzchni.
  3. Historia obiektu i zadania logiczne.
  4. Przepływ łodzią desantową i pokonanie chodników poszukiwaczy skarbów.
  5. Pokonanie drabin i uskoków skalnych – podziemne zadanie wysokościowe.
  6. Odnalezienie drogi do wyjścia poprzez systemy informacji napotykane na swojej drodze.

Każdy uczestnik otrzymał na zakończenie certyfikat, a zwycięski zespół drobne upominki.