„Mury Mówią” – projekt w klasie 6c

„Mury Mówią” – projekt w klasie 6c

Wiosna to czas nie tylko kwitnących bzów i kasztanów, ale również czas wielu ważnych rocznic historycznych, dlatego uczniowie klasy 6c realizowali na lekcjach języka polskiego mini-projekt pt. „Mury mówią…” oparty na zrozumieniu pojęcia „retrospekcja”.

Poprosiliśmy szóstoklasistów, aby przypomnieli sobie autentyczne sytuacje ze swojego życia, w których pod wpływem jakiejś historycznej budowli zaczęli zastanawiać się nad przeszłością, przodkami i dawnym życiem. Okazało się, że większość dzieci wielokrotnie w myślach doświadczała takiej refleksji pod wpływem mniej lub bardziej znanych obiektów. Zaowocowało to pracami plastycznymi i literackimi naszych podopiecznych – szóstoklasiści stworzyli ciekawe opowiadania na temat m. in. Góry Świętej Anny, Zamku Piastowskiego, bunkra w Wójtowej Wsi, słynnej wieży w Pizie , ale również na temat poniemieckich domów babć i dziadków (np. prywatny dom w malowniczej miejscowości Głuszyca nieopodal Wałbrzycha)…

Po raz kolejny okazuje się, że tożsamość młodych ludzi kształtować mogą nie tylko otaczający ludzie, ale również „mury” – niemi świadkowie biegu historii. Zachęcamy także wszystkich dorosłych do uważnego „czytania i przeżywania architektury” otaczającego nas świata…. Warto!