Lekcja bez ścian

Lekcja bez ścian

Otoczeni przyrodą 🌲🐿️, nieograniczeni murami, z rześkim 👃zapachem jesieni w płucach i naładowani energią kolorowych 🍂liści – uczniowie klasy 4B uczestniczyli w nietypowych lekcjach przyrody oraz języka polskiego. Wyruszyliśmy do Parku Dworskiego w Chróścinie Opolskiej, by wziąć udział w tzw. „lekcjach bez ścian”.

Orientacja w terenie

Jak wyglądały takie lekcje poza murami szkoły? Na przyrodzie uczniowie uczyli się zaznaczać elementy architektury na planie parku oraz ćwiczyć orientację się w terenie. Nie było to takie proste, ponieważ poszczególne elementy w parku należało najpierw odnaleźć, a potem zaznaczyć je zgodnie z położeniem geograficznym. Ponadto uczniowie musieli zebrać kwiaty i owoce jesieni, a następnie je odpowiednio nazwać.

Akademia Pana Kleksa

Z kolei na języku polskim uczniowie przenieśli się na zajęcia do Akademii Pana Kleksa. Mogli uczestniczyć w lekcji geografii, gdzie wysyłali kartki pocztowe z wylosowanych miast. W „rupieciarni” wcielili się w badaczy, próbujących nazwać i opisać jak użyć zapomniane przedmioty. Na lekcjach kolorystyki mogli napisać pytanie do pana Ambrożego, jednak używając tylko kolorowych kredek. Oczywiście nie mogło zabraknąć lekcji kleksografii i tworzenia prawdziwych dzieł sztuki.

Ognisko w przerwie

W przerwie między lekcjami uczniowie odpoczywali przy ognisku, na którym mogli usmażyć kiełbasę i przygotować grzanki. Nie wiemy jak to się dzieje, ale przestrzeń wokół ogniska z reguły sprzyja integracji. Nie inaczej było tym razem. Uczniowie wracali do szkoły w bardzo pozytywnych nastrojach. Tak chcemy wspierać dzieci w tworzeniu zgranych zespołów klasowych.