Konkurs „Smoki, smoczki i potwory z Opolskiego”

Konkurs „Smoki, smoczki i potwory z Opolskiego”

Smoki, smoczki i potwory z Opolskiego

Uczniowie klas V oraz gimnazjaliści wzięli udział w organizowanym przez Archiwum Państwowe, Uniwersytet Opolski i Urząd Marszałkowski konkursie plastyczno-literackim pt. „Smoki, smoczki i potwory z Opolskiego”.

Konkurs organizowano z okazji 600-lecia urodzin kronikarza Jana Długosza. Zadanie polegało na tym, by uczniowie zapoznali się z legendami o różnych stworach i smokach, które dotyczą naszego regionu. Kolejnym krokiem było wykonanie wielkoformatowego komiksu dowolną techniką i przedstawienie opolskiej legendy na wzór kronik Długosza.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w siedzibie Archiwum Państwowego w Opolu, towarzyszyło temu spotkanie laureatów z prof. Simonides, która rozmawiała z dziećmi o regionalnym folklorze. Uroczystości towarzyszyło zwiedzanie siedziby Archiwum, podczas którego można było z bliska zapoznać się nawet z XV-wiecznymi zbiorami.

Najwyższe miejsce w konkursie zajął Tomek Jakubowski z Vb (II miejsce w kategorii uczniów kl.4-6), pięcioro innych uczniów (Oliwia Drabik, Michał Wróbel, Marcel Kołodziej, Michał Różycki oraz gimnazjalistka – Julia Ciecierska) otrzymało wyróżnienia. Bardzo ucieszyła nas Nagroda Specjalna Dyrektora Archiwum Państwowego, którą otrzymał Maciej Wróbel (Vb) za stworzenie najbardziej humorystycznego komiksu spośród wszystkich nadesłanych prac.