Konkurs Recytatorski Poezji Jenieckiej

Konkurs Recytatorski Poezji Jenieckiej

Po raz drugi w historii naszej szkoły zdecydowaliśmy się na udział naszych uczniów w konkursie recytatorskim poezji jenieckiej „Nie traćmy pamięci”, organizowanym przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Nasza uczennica drugi raz z rzędu zwyciężyła w swojej kategorii wiekowej.

Aby wziąć udział w takim wydarzeniu, nie wystarczy być doskonałym recytatorem czy aktorem. Trzeba przede wszystkim wykazać się dojrzałością w zrozumieniu i interpretacji głosowej tekstów o trudnej tematyce: zagładzie, śmierci, oddaleniu od bliskich, głodzie. Dobór środków wyrazu w samej prezentacji wymaga zachowania równowagi pomiędzy trudnym, poważnym tematem a dziecięcą ekspresja i naturalną radością.

Nasi uczniowie tak chętnie sięgają po poezję z tamtego okresu historii, że musieliśmy zorganizować szkolne eliminacje, w których nagrodzone zostały: Matylda Gaweł, Maja Szwiec, Ola Lotko i Marta Chanas. Matylda i Maja reprezentowały naszą szkołę 15 kwietnia w finale wojewódzkim Konkursu. Matylda zdobyła 1. nagrodę mądrze i z dużą wrażliwością prezentując na scenie wiersze „Obóz głodowy pod Jasłem” oraz „Czas zadrutowany”. Klamrą spajającą oba teksty była wyliczanka – fragment piosenki „Wojenka” zespołu Lao Che.

Czytaj również:

Artykuł NTO

Relacja na stronie Muzeum

IMG_1220 IMG_1242 IMG_1252 IMG_1255 IMG_1272 IMG_1275 IMG_1279 IMG_1280 IMG_1282 IMG_1319