Konkurs Kamishibai

Konkurs Kamishibai

Słynny ksiądz Jan Dzierżon, ale i mniej znany sołtys wsi Węgry to niektóre z postaci wybranych przez dzieci na bohaterów swoich opowiadań. 18 października 2018 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbył się finał konkursu pt. „Nasz bohater w Teatrze Kamishibai” dla uczniów ze szkół biorących udział w projekcie pod tym samym tytułem.

W konkursie wzięło udział 12 drużyn z czterech szkół/placówek edukacyjnych z Opolszczyzny. W sumie na scenie zaprezentowało się 36 uczestników, których wspierało (i do konkursu przygotowało) 12 nauczycieli. Każda drużyna zaprezentowała „bohatera” swojej lokalnej społeczności – znalazły się wśród nich ważne dla danej społeczności lokalnej postaci m.in.: były sołtys wsi Węgry, poetka z Kluczborka, trenerzy i sportowcy z Opolszczyzny, ludzie kultury, ważne osoby dla danego regionu, jak i całej Polski np. ks. Jan Dzierżon, patroni szkół np. I. Sendlerowa czy J. Korczak. W sumie podczas realizacji projektu powstało 13 opowieści.

W konkursie wzięli udział przedstawiciele ze szkół i placówek z Opolszczyzny – partnerów projektu:

Konkurs poprowadziły nauczycielki Szkoły Podstawowej TAK w Opolu: Kamila Żędzianowska i Justyna Weigt. Serdecznie dziękujemy wszystkim za aktywny udział i dobrą zabawę.

Podczas konkursu odbyła się publiczna premiera Teatru Kamishibai pt. „Kolory wolności„. To bardzo nietypowa opowieść o Irenie Sendlerowej. Jej wyjątkowość polega na przyjęciu perspektywy papugi, która uciekła ze zbombardowanego warszawskiego ZOO i obserwuje wydarzenia w warszawskim getcie. Niezwykłą narrację stworzyły uczennice 3. klasy naszego gimnazjum: Agata Łozińska i Katarzyna Błotnicka. A cudowne ilustracje wykonał Pan Bogumił Żędzianowski. Udało nam się powielić karty tego przedstawienia, dzięki czemu mogliśmy je rozdać wszystkim instytucjom uczestniczącym w naszym projekcie i jego partnerom.

Nasz bohater w Teatrze Kamishibai to projekt Towarzystwa Alternatywnego Kształcenia w ramach konkursu grantowego „Opolskie EDUKO 2016-2018” dofinansowanego ze środków budżetu Województwa Opolskiego pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Opolskiego.

Więcej o projekcie »