Koncert „Nadzieja” dla Ireny Sendlerowej

Koncert „Nadzieja” dla Ireny Sendlerowej

Za nami tygodnie przygotowań, dziesiątki prób, setki pomyłek, zmian i prób dopracowania spektaklu muzycznego, którego byliście świadkami w miniony czwartek. Wiemy od Was, że było warto. Docierają do nas informacje o dużym zaskoczeniu skalą i profesjonalizmem wydarzenia, o licznych wzruszeniach i zachwytach. Nasze dzieciaki z pewnością miały poczucie, że biorą udział w czymś niezwykle ważnym.

Intencją pomysłodawców koncertu było zorganizowanie przestrzeni, w ramach której moglibyśmy odbyć wspólną podróż w czasie od dwudziestolecia międzywojennego do współczesności. Muzyczne interpretacje specjalnie dobranych utworów były ilustrowane przez naszych młodych aktorów. Odgrywane przez nich scenki umiejscawiały utwór w czasie i podpowiadały jego interpretację.

Całe wydarzenie poprowadziły uczennice klasy 8b: Ola Szmyt i Hania Tabisz. Podczas naszego koncertu mogliście usłyszeć następujące utwory, wykonywane całkowicie lub częściowo na żywo przez muzyków z Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina – współorganizatora tego wydarzenia, naszych nauczycieli, uczniów i ich rodziców.

  1. „Kocham wolność” Chłopców z Placu Broni w wykonaniu wokalistek: Agaty Łabudzińskiej (kl. 5a) i jej mamy.
  2. „Wojenka” Lao Che w wykonaniu wokalistek: Mai Szwiec, Emilki Manasterskiej i Marty Chanas (kl. 8b) do podkładu stworzonego specjalnie dla nas przez Szczepana Greszela.
  3. „Warszawo ma” Zofii Mrozowskiej w wykonaniu wokalistki Igi Dziadkiewicz (kl. 7), skrzypaczki Roksany Goplańskiej (kl. 3 gimnazjalna), pianisty Grzegorza Kuryły.
  4. „Jaskółka uwięziona” autorstwa Stana Borysa na nowo stworzyli: nasza polonistka Kamila Żędzianowska, jej mąż Bogumił oraz siostra Kamili Joanna Gotfryd. Do utworu zatańczyły nasze uczennice: Alicja Ziętek (kl. 5b), Kasia Ostrowska (kl. 6a), Emilka Manasterska (kl. 8b), Maja Szwiec (kl. 8b), Maja Kaczmarczyk (kl. 8a) i Marta Radaczyńska (kl. 6a)
  5. „Miejcie nadzieję” Jacka Wójcickiego zaśpiewała Julka Pracka (kl. 4c), a na fortepianie zagrała jej mama Dorota Pracka.
  6. „Taniec Eleny” Michała Lorenca zagrali uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu: Agnieszka Zwolińska, Magda Kopeć, Malwina Stasiak i Szymon Ruksz.
  7. „Nim wstanie dzień” Edmunda Fettinga zaprezentowali: Marcel Grela, Emilka Zwiech, Ania Frąszczak, a na gitarze zagrał Paweł Adamiak.
  8. „Mury” Jacka Kaczmarskiego zagrał na gitarze Tomek Mikrut (PSM), na fortepianie Grzegorz Kuryło (PSM), a zaśpiewał Wojciech Machoń – pedagog w Szkole TAK.
  9. „Spacer kalekich” Piotra Cieńskiego zaśpiewali Dagmara i Wojciech Machoń (pedagodzy w Szkole TAK) i zagrali na akordeonach Lukas Gogol i Grzegorz Kuryło (PSM).
  10. „Modlitwa o wschodzie słońca” Jacka Kaczmarskiego zaśpiewały Ola Lotko i Maja Kaczmarczyk (kl. 8a), na gitarach zagrali Jakub Gołąb i Paweł Konieczny (PSM)
  11. „Nadzieja” zespołu IRA zaśpiewali Ola Lotko i Maja Kaczmarczyk (kl. 8a) oraz Maja Halupczok i Zosia Smereczyńska.
  12. „Wieża Babel” z musicalu „Metro” wykonał chór złożony z nauczycieli, rodziców i absolwentów Szkoły TAK z gościnnym występem trębacza Tomasza Dębińskiego – nauczyciela Szkoły TAK.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie koncertu. Gratulujemy rodzicom i nauczycielom, którzy odważyli się z nami wystąpić. Czapki z głów dla reżyserów spektaklu – naszych pedagogów: Dagmary i Wojciecha Machoń. Pokazali duże wyczucie w doborze repertuaru, udało im się twórczo ukierunkować naturalną dziecięcą żywiołowość, pokazali wreszcie własne nietuzinkowe talenty wokalne i aktorskie.

Bardzo gorąco dziękujemy rodzicom za hojność. Dzięki Waszemu wsparciu będziemy mogli wydatnie pomóc naszej absolwentce Agacie Skrzydeł, którą ciężka choroba postawiła w bardzo trudnej sytuacji życiowej.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Opole.

Media o wydarzeniu:

TVP3 Opole (od 9:20 d0 12:30) »

Radio Opole »