Klasa siódma dla klas czwartych

Klasa siódma dla klas czwartych

Klasa 7 przygotowywała się do tego dnia od kilku tygodni. Zadaniem uczniów było przygotowanie i poprowadzenie balu karnawałowego dla klas czwartych. Okazało się, że to wcale nie takie łatwe. Jednak nasi siódmoklasiści mieli się o tym przekonać dopiero na własnej skórze. Czekała ich prawdziwa lekcja samodzielności , z której wyszli zwycięsko.

Rozmowy z wychowawcą wyłoniły grupę gotową zaangażować się w inicjatywę. Rozpoczął się etap planowania. Skąd wziąć jedzenie? Jak przygotować salę? A co zrobić, żeby czwartoklasiści się dobrze bawili? W efekcie całą imprezę poprzedziły:

  • warsztaty kulinarne – żeby było co przekąsić,
  • warsztaty plastyczne – na których dzieci robiły sobie maski,
  • warsztaty dekoracyjne – na których dzieci przygotowywały wystrój sali.

Kilkoro uczniów zajęło się konferansjerką. Przygotowali wcześniej gry i zabawy dla dzieci oraz wybrali repertuar muzyczny. Podjęli się tez wyzwania samodzielnego ogarnięcia dwóch klas czwartych – bez ingerencji osób dorosłych. To nie było łatwe zadanie. Jednak starsi uczniowie się nie zrażali i udało się im namówić młodszych kolegów do aktywnego uczestniczenia w zabawach tanecznych i konkursach.

Przed organizatorami jeszcze omówienie przebiegu tego wydarzenia. Zapytamy ich, jak się czuli po wykonaniu swojego zadania, co sprawiło im największą trudność oraz z czego są najbardziej dumni. Jesteśmy przekonani, że szkoła jest miejscem, w którym uczniowie powinni brać sprawy w swoje ręce. Dlatego chcieliśmy stworzyć przestrzeń, w ramach której cały ciężar przygotowań i odpowiedzialność spoczywają na dzieciakach. Przestrzeń, w której dzieci mogą popełniać błędy i się na nich uczyć.