
Niestety nadszedł czas nauki i pracy zdalnej. 🙁
Jak sobie radzić, by być wydajnym, nie zwariować i jak najszybciej odejść od komputera?
1. Wydziel sobie miejsce do pracy/nauki
A nie można w łóżku? No właśnie nie! Łóżko, szczególnie niezaścielone to najgorsze miejsce do pracy. Trudno o koncentrację i wszystkie zadania wykonuje się o wiele dłużej. Poza tym łóżko ma inne przeznaczenie
Przygotuj uporządkowane biurko lub stół. Do tego dopasuj wygodne krzesło. To jest pierwszy element sukcesu w pracy zdalnej.
2. Zrób harmonogram pracy/nauki
To bardzo ważny punkt. Zapisz dzień wcześniej lub rano co masz do zrobienia. Najlepiej w kolejności od najtrudniejszego zadania do tego najłatwiejszego. Sama świadomość posiadania takiej listy sprawia, że możemy zachować odpowiednią dyscyplinę(…)
3. Określ godziny pracy/nauki i trzymaj się tego
Bez wiedzy kiedy zaczynamy pracę, i kiedy mamy ją skończyć, trudno o właściwą koncentrację. Będziemy się często rozpraszać, robić to, czego nie powinniśmy, gadać, zaglądać do social mediów. No właśnie, skoro o tym mowa, to:
4. Nie rozmawiaj. Nie zaglądaj do social mediów
Interesuje cię, czy ten youtuber wrzucił już nowy film? Czekasz na wiadomość od chłopaka albo koleżanki na messengerze? Ustal odpowiednie godziny, kiedy możesz zajrzeć i sprawdzić wszystkie interesujące cię wiadomości. I tylko wtedy. Kiedy jest
czas na pracę i naukę, świat zewnętrzny nie może cię interesować(…)
5. Rób przerwy
Przerwy są bardzo ważne. Warto je także wcześniej zaplanować. W tym czasie możemy zajrzeć do social mediów, wykonać kilka ćwiczeń fizycznych, zatańczyć, wyjść z psem, pomedytować, zrobić kilka ćwiczeń oddechowych. Lepiej jednak unikać surfowania po sieci, bo wtedy nasz mózg wcale nie odpoczywa(…)
6. Określ stałe godziny jedzenia
Dlaczego? Z bardzo prostego powodu – jeśli jemy o stałych porach, mamy mniejszą szansę, by przytyć (a pamiętaj, że stała praca siedząca może przysporzyć kilka dodatkowych kilogramów, jeśli nie zadbasz o ruch!) Poza tym organizm przyzwyczaja się do określonych godzin, kiedy dostarczamy mu pożywienie. To zdrowy nawyk.
Zazwyczaj mam pod ręką także owoce, migdały, daktyle, naturalny jogurt i orzechy. Tak na wypadek, gdyby trudno było wytrzymać do obiadu.
7. Koncentruj się tylko na jednym zadaniu
Jedno zadanie zrobione – robimy następne. Kiedy wykonujemy zadanie, nie odpisujemy na maile, SMSy, nie tworzymy listy zakupów, ani nie rozpoczynamy następnych działań z listy. Chcesz skończyć o czasie? Koncentruj się tylko na jednej rzeczy.
8. Siedź przy otwartym oknie lub często wietrz pokój
Czy to ważne? Ogromnie. Dopływ świeżego powietrza, lub chociaż niedomknięcie okna w chłodniejszy dzień, powoduje, że nasz mózg może się dotlenić i lepiej pracować. Będziemy sprawniej myśleć i szybciej zapamiętywać.
Grafika i punkty (u nas w skróconej formie) zaczerpnięte z:
https://kasiakrogulec.pl/jak-pracowac-i-uczyc-sie-zdalnie/