Interaktywne centrum nauki

Interaktywne centrum nauki

Kino dla dzieci, fantomy organów człowieka, interaktywny szkielet ludzki, strefa DNA, laboratorium medyczne, warsztaty pierwszej pomocy – to tylko niektóre atrakcje przygotowane w ramach „Focus pobudza neurony – Było sobie życie” w Centrum Handlowym „Karolinka”.

Interaktywne lekcje dla naszych najmłodszych uczniów poprowadzili animatorzy, którym w przekazaniu wiedzy pomogły edukacyjne eksponaty:

 
  1. Kino cyfrowe – namiot sferyczny, będący makietą ludzkiego mózgu, w którego wnętrzu odwiedzający, oglądając ponadczasowy serial „Było sobie życie”, będą mogli odbyć fascynującą podróż w głąb ludzkiego ciała.
  2. Strefa części ciała – do dyspozycji oddajemy 5 eksponatów: mózg, serce, szkielet kostny, tułów człowieka oraz funkcjonalny model układu krwionośnego. Za pomocą tych niezwykłych pomocy dydaktycznych pokażemy jak działa serce i co sprawia, że w naszych żyłach krąży krew. Zobaczymy organy znajdujące się w naszym organizmie i dowiemy się za co są odpowiedzialne. Animatorzy będą mieli do dyspozycji także mniejsze, w pełni rozbieralne fantomy, za pomocą których szczegółowo zaprezentują jak są zbudowane i jak funkcjonują nasze narządy wewnętrzne.
  3. Laboratorium – do dyspozycji uczestników oddajemy trzy interaktywne stanowiska wyposażone w mikroskopy optyczne, za pomocą których dzieci będą mogły samodzielnie obserwować preparaty ludzkich tkanek. Przy głównym stanowisku animator przeprowadzi prezentację mikroświata którą można będzie obserwować na monitorze LCD.
  4. Strefa DNA – podczas warsztatów DNA dzieci zapoznają się z ciekawymi pojęciami, takimi jak: DNA, RNA, gen, chromosom oraz dziedziczenie cech.
  5. Warsztaty pierwszej pomocy – Instruktor przeprowadzi na manekinie ćwiczenia dostosowane do wieku i możliwości dzieci, mające na celu edukację najmłodszych w zakresie pierwszej pomocy. Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się m.in. jak dbać o bezpieczeństwo, jak skutecznie wezwać pomoc, jak postąpić z człowiekiem, który nie oddycha oraz jak ułożyć człowieka w pozycji bezpiecznej.