Głosy (2005)

Głosy (2005)

Scenariusz i reżyseria: Beata Maliszkiewicz

Na tej ulicy, jak na każdej innej – jedni rodzili się a inni umierali. Ale tutaj zmieniały się języki, piosenki śpiewane przez dzieci, w tych samych murach matki wołały swoje dzieci do domu różnymi imionami, różnymi językami. A kiedy przychodziły dramatyczne zmiany, jednych wypędzano czy zabijano, inni uciekali. Jeszcze inni tu znaleźli schronienie po ucieczce.

Ale to wszystko naprawdę wciąż trwa. Głosy dzieci, śpiewane piosenki, łzy i dramaty. Tu w niewidzialnej przestrzeni spotykają się ci, którzy nigdy naprawdę się nie spotkali, bo przychodzili według kolejności ustanawianej kolejami historii. Ich głosy na zawsze zostały w murach, ich szepty prowadzą ze sobą nigdy nie kończący się dialog. Takich ulic jest wiele, w Opolu, w Polsce, w Europie. Historię ulicy Barlickiego w Opolu opowiadamy w spektaklu plenerowym. Była prezentowana wielokrotnie – miedzy innymi podczas trasy plenerowej w Kotlinie Kłodzkiej i na międzynarodowym Festiwalu „Europa Giovanni” w Carrarze we Włoszech.

„Głosy” w Kotlinie Kłodzkiej

Marzyliśmy o takiej trasie – pokazaniu „Głosów” w miejscach, których historia była inspiracją do powstania spektaklu. Już wcześniej dwukrotnie prezentowaliśmy spektakl we Wrocławiu, na scenie PWST, teraz, dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego Dolnego Śląska, mogliśmy ruszyć w trasę w Kotlinie Kłodzkiej, gdzie „genius loci” też był wyraźnie słyszalny. Trasa rozpoczęła się 17 lipca 2007 w Lądku Zdroju, gdzie spektakl był prezentowany na Rynku. W Polanicy 18 lipca w Parku Zdrojowym na szachownicy, 19 lipca w Stroniu Śląskim w Parku obok Muszli koncertowej i 20 lipca w Kłodzku na Rynku.

Wystąpili: Stanisław Bitka, Aleksandra Czajor, Malwina Idzik, Kamila Kuboth, Zuzanna Kuciel, Zuzanna Maliszkiewicz, Marta Szymańska, Jakub Szeja, Paweł Thoma