Finał konkursu oratorskiego

Finał konkursu oratorskiego

Finał 3. edycji konkursu oratorskiego „Bronię lub oskarżam bohaterów literackich, których życie postawiło w niełatwej sytuacji …” za nami. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom występów. Brawa dla Kasi Błotnickiej, która w ocenie jury okazała się tego dnia najlepsza. Na zakończenie konkursowych zmagań w charakterze oskarżonego pojawił się niespodziewanie najpopularniejszy wśród świętych.

Przed składem sędziowskim na czele z sędzią Sądu Okręgowego Anną Iwan i sędzią Sądu Rejonowego Adamem Szokalskim i adwokatem Katarzyną Konowalczuk wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej TAK i PSP nr 20 w Opolu. Wokanda przedstawiała się następująco.

 1. Oskarżona Róża – „Mały Książe”
 2. Oskarżony Stanisław Tarkowski – „W pustyni i w puszczy”
 3. Oskarżony Willy Wonka – „Charlie i fabryka czekolady”
 4. Oskarżony Gereb – „Chłopcy z Placu Broni
 5. Oskarżony Gollum – „Władca pierścieni”
 6. Oskarżony Neron – „Quo vadis”
 7. Oskarżona Róża – „Mały Książe”
 8. Oskarżony ojciec Collina – „Tajemniczy ogród”
 9. Oskarżony ojciec Zenka – „Ten obcy”

Wyniki konkursu

W ocenie jury najlepszymi mówcami tego dnia okazali się: nasza gimnazjalistka Katarzyna Błotnicka oraz uczniowie PSP nr 20 Kacper Lubiewski i Franciszek Deberny.

Święty Mikołaj na ławie oskarżonych

Wielkie emocje wzbudziła także ostatnia pozakonkursowa rozprawa, w której na ławie oskarżonych zasiadł sam Święty Mikołaj. Prokurator postawił mu nie lada zarzuty:

 • zniszczenie mienia w postaci ukruszenia cegieł w kominach na kwotę 10 tys. złotych,
 • oszustwo bliżej nieokreślonych dzieci na kwotę 10 tysięcy złotych, poprzez podmienienie prezentów na kartki świąteczne,
 • znęcanie się nad reniferami – przekroczenie ustawowego czasu pracy.

Święty Mikołaj stawił się osobiście na rozprawie ku uciesze zgromadzonej widowni. Niezbyt był jednak zainteresowany samym jej przebiegiem. Zdarzyło mu się nawet przysnąć, co okazał głośnym chrapaniem podczas wygłaszania mowy oskarżycielskiej przez prokuratora.

Ostatecznie Dziekanowi Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu Panu Marianowi Jagielskiemu udało się przekonać sąd i Mikołaj został uniewinniony. Bardzo go to ucieszyło, co postanowił okazać pokrzykując głośno po fińsku.

Organizatorami konkursu byli w tym roku Izba Adwokacka w Opolu wraz ze Szkołą Podstawową TAK im. Ireny Sendlerowej w Opolu oraz we współpracy z Sądem Okręgowym i Prokuraturą Okręgową w Opolu.

Więcej informacji o samym projekcie, zdjęcia i filmy z poprzednich edycji znajdziecie na stronie: https://goo.gl/87K8nw.

Media o wydarzeniu