Ewa Szyszka – obywatelka świata

Ewa Szyszka – obywatelka świata

Absolwentka naszego gimnazjum Ewa Szyszka jest pierwszą i jak dotąd jedyną Polką, która studiuje na jednej z najbardziej innowacyjnych uczelni na świecie: Minerva Schools z siedzibą w San Francisco. Obecnie zostać jej studentem jest trudniej, niż dostać się na Harvard, czy Stanford. W tak doborowym towarzystwie Ewa realizowała już projekty społeczne w południowokoreańskim Seulu i indyjskim Hajdarabadzie. Kolejne semestry spędzi w Berlinie, Buenos Aires, Londynie i Tajpej. Większość kosztów związanych ze swoją nauką Ewa finansuje ze stypendiów i pracy dorywczej.

Droga do Minervy

Kiedy Ewa w wieku 13 lat zrealizowała film dokumentalny o opolskich bezdomnych, nie mieliśmy wątpliwości, że mamy do czynienia z dziewczyną o niezwykłej ciekawości świata. Wtedy Ewa uczęszczała do Gimnazjum TAK. Już w okresie liceum Ewie udało się uzyskać stypendium Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata. Tak trafiła do Szkoły United World Colleges Roberta Boscha w niemieckim Freiburgu, gdzie zdała międzynarodową maturę. Rok przed ukończeniem college’u nasza absolwentka dostała się do Szkoły Letniej Uniwersytetu w Princeton (jednej z najlepszych uczelni na świecie). Wyjazd był bardzo kosztowny. Ewa rozpoczęła starania o uzbieranie potrzebnej kwoty za pomocą narzędzi crowdfundingowych, w czym też staraliśmy się jej pomóc (https://goo.gl/Xd3QEx). I udało się. Wszystkie te doświadczenia przydały się podczas niezwykłego egzaminu wstępnego do Minerva Schools, który – ku swojemu ogromnemu zaskoczenia – udało jej się zdać na poziomie oznaczającym kwalifikację na studia.

Studiowanie na całym świecie

Studiowanie w różnych miejscach świata to jedno z głównych założeń programu studiów tej uczelni. „Prawdziwe zrozumienie świata i ludzkości jest możliwe tylko poprzez osobiste poznanie realiów życia w różnych miastach i w ramach różnych kultur”. Taki napis widnieje na stronie internetowej Minerva Schools z siedzibą w San Francisco. Dlatego innowacyjny program uczelni zakłada studiowanie na całym świecie, poznawanie lokalnej specyfiki i rozwiązywanie rzeczywistych problemów tamtejszych społeczności w oparciu o wiedzę, jaką zdobywa się na kursach.

Przyszłość edukacji akademickiej

Minerva Schools to startup edukacyjny, który powstał w 2012 roku. Był pomyślany jako alternatywa dla tradycyjnej edukacji uniwersyteckiej. W 2014 r. Forbes w artkule „Minerva Is The Future Of Education” pisał o nim jako o jednym z najbardziej interesujących startupów na świecie i pomyśle, który wytycza nowe trendy w edukacji uniwersyteckiej.

W Minervie nie ma sal wykładowych, laboratoriów i bibliotek. Proces edukacyjny odbywa się za pomocą platformy edukacyjnej rozwijanej przez uczelnię, która premiuje partycypację studentów i ich intelektualne zaangażowanie. Władze uczelni uważają, że zajęcia w klasach to strata czasu. Lepiej odbywać w tym czasie staż lub realizować projekt.

Liberal arts

Poszczególne kursy przechodzi się poprzez uczestnictwo w 19-osobowych seminariach online, które wymagają od studentów głębokiego przetwarzania informacji zamiast bezmyślnego zapamiętywania regułek. To od studenta zależy, w jakich kursach weźmie udział. Minerva jest uczelnią z nurtu liberal arts. Na pierwszym roku studiów studenci wszystkich kierunków, zarówno technicznych, jak i humanistycznych uczestniczą w kursach, dzięki którym zdobywają 4 kluczowe kompetencje potrzebne do dalszej nauki. Studenci Minervy powinni potrafić po pierwszym roku studiów:

  • myśleć krytycznie,
  • myśleć kreatywnie,
  • skutecznie komunikować,
  • skutecznie współpracować.

W kolejnych latach studenci zapisują się na wybrane przez siebie kursy. Nie są ograniczeni jakąś jedną ścieżką edukacyjną. Jednak, żeby ukończyć konkretny kierunek, muszą uzyskać zaliczenie z wymaganych do tego kursów. Interesujące jest to, że nie muszą dokonywać wyboru od razu, kiedy jeszcze nie są do końca świadomi, który kierunek najbardziej ich pociąga. Więc pierwsze lata to przede wszystkim podążanie za swoimi zainteresowaniami, eksperymentowanie i łączenie różnych dziedzin nauki.

IT i design – nowe pasje

Ewa zapytana o największe różnice pomiędzy studiowaniem w Polsce a nauką w Minervie, mówi że uderzyło ją najbardziej podejście do znajomości języków programowania i narzędzi służących do analizy i wizualizacji danych. Na tej uczelni to niemal jak alfabet – nieważne, czy studiujesz nauki społeczne, przyrodnicze, czy matematykę. I choć Ewa wcześniej niewiele miała wspólnego z informatyką, to obecnie stała się ona jej największą pasją. Szczególnie fascynują ją zagadnienia na styku programowania i designu.

Spotkanie z uczniami TAK

Podczas spotkania z naszymi uczniami Ewa zachęcała do tego, by próbować, próbować i jeszcze raz próbować. Być odważnym i sięgać wysoko. Pytana o swoją pasję filmową, powiedziała nam, że być może wróci do tego w przyszłości. Uważa, że na reżyserię, o której zawsze marzyła, jest dla niej zdecydowanie za wcześnie. Zapytana z kolei o to, czy planuje gdzieś osiąść po studiach, odpowiedziała, że osiadły tryb życia nie leży już w jej naturze.

Ewa jako absolwentka szkół UWC zaoferowała naszym uczniom swoje wsparcie w aplikowaniu o stypendium tej organizacji. W tej sprawie możecie do niej pisać na adres mailowy: ewa.szyszka@minerva.kgi.edu.