Erasmus + Projekt „Let’s tackle it”

Erasmus + Projekt „Let’s tackle it”

W lutym skończył się projekt Erasmus Plus – Let’s tackle it – mit Wissenschaft und Technik gestalten wir die Welt von morgen ( Zróbmy to – dzięki nauce i technologii kształtujemy świat jutra).

Celem projektu była współpraca uczniów ze wszystkich trzech szkół partnerskich i wspólne przygotowanie projektu robota, który służyłby jako wsparcie osób starszych. Nasi uczniowie uczestniczący w projekcie przygotowali interaktywnego pluszowego misia, a właściwie kilka jego prototypów.

Mimo iż cel mógł wydawać się trywialny, ale dla dzieci z 5 klasy podstawowej stanowił on niekiedy poważne wyzwanie. W wersji pierwszej powstał miś, który w zależności od zastosowanego programu zmieniał kolor oczu; reagował na dotyk w zależności od zaprogramowania układu Arduino.

W jednej z zaprogramowanych przez dzieci wersji systemu, miś mruga oczami w różnych kolorach, z określoną liczbą cykli oraz z zadaną częstotliwością. W innej wersji, poprzez odpowiedni nastaw członu PWM, udało się wykonać „pływające światło”. Kolor oczu misia uzyskiwał wtedy różne barwy, jak seledynowy, błękitny itp. Ten efekt udało się uzyskać dzięki analogowemu wysterowaniu wszystkich kolorów podstawowych diody LED (na bazie sygnału PWM).

W planach pierwotnych, interaktywny miś miał mieć możliwość wydawania dźwięków. W związku z tym przygotowano i uruchomiono układ DFR-03170 – mini odtwarzacz MP3. Przygotowano także pewne próbki dźwięku, które po wgraniu na kartę microSD mogą być docelowo odtwarzane po naciśnięciu czujnika dotyku.

Efekt końcowy jeszcze przed nami, niestety zamknięcie szkół z powodu epidemii Covid 19 uniemożliwiło spotkania partnerów, mamy jednak nadzieję, że będzie jeszcze tak czas, kiedy ukończymy projekt.