Dzień Regionalny

Dzień Regionalny

Kto jeszcze nie jadł zawsze i wszędzie tak samo smakujących frytek z restauracji MacDonald’s? Wśród naszych uczniów próżno szukać takiej osoby. Inaczej sprawy się mają z kluskami śląskimi. Podczas naszego Dnia Regionalnego znaleźli się tacy, którzy zjedli kluski śląskie po raz pierwszy w życiu. Co więcej, zanim je zjedli, nauczyli się je samodzielnie przyrządzać.

Dniem Regionalnym chcieliśmy zwrócić uwagę naszych uczniów na to, co unikatowe w naszym regionie. Chcieliśmy pokazać, że mamy tutaj rzeczy niespotykane na całym świecie. Wiedzę na temat naszego regionu podaliśmy oczywiście w bardzo angażującej i multidyscyplinarnej formie. Podzieleni na grupy wszyscy uczniowie ze szkoły podstawowej stanęli do boju w aż 14 konkurencjach, takich jak.:

– konkurs robienia klusek śląskich – improwizowanie stroju ludowego z rozmaitych przedmiotów – transkrypcja tekstu śląskiego na polski, w tym odszyfrowywanie tytułów filmów polskich po śląsku – nauka tańca ludowego – nauka przyśpiewki śląskiej – wykonanie eksperymentu naukowego na modrej kapuście – puzzle z zabytkami, rozpoznawanie zabytków Opolszczyzny – napisanie legendy o stawku Barlickiego – zabawa kreatywna: Jakie obciążenie kłódkami wytrzyma opolski Zielony Mostek? – szukanie miast, rzek, gór na mapie Opolszczyzny – słynne, ważne osoby z Opolszczyzny – rozpoznawanie – odgadywanie produktów użytych do przyrządzenia żurku – komputerowa gra zręcznościowa – sztuka ludowa – rysowanie regionalnych wzorów na talerzach

W organizacji tego dnia bardzo pomocni okazali się na uczniowie Gimnazjum TAK, którzy mieli wyznaczone zadania organizacyjne.

Nasze wydarzenie spotkało się z zainteresowaniem mediów. Materiał z tego wydarzenia mogliśmy zobaczyć w Teleexpressie i Kurierze Opolskim.