Dzień ojca – spektakl profilaktyczny

Dzień ojca – spektakl profilaktyczny

„Dla nas, o nas, przez nas” – tak w skrócie można by opisać spektakl profilaktyczny „Dzień ojca” przygotowany przez uczniów klasy gimnazjalnej. Opowiada o trudnych relacjach pomiędzy dorastającymi nastolatkami i ich rodzicami. Robi wrażenie na jednych i drugich.

Nasza młodzież pracowała nad spektaklem przez kilka ostatnich miesięcy pod opieką Wojciecha Machonia – szkolnego pedagoga. Wojtek jest również autorem scenariusza, który powstał ponad dwa lata temu w wakacje. Spektakl był już wystawiany przez inną grupę młodzieży (uczniów V LO w Opolu) podczas Festiwalu Spektakli Profilaktycznych. Zdobył tam 2 miejsce.

Motywacją do powstania „Dnia ojca” była potrzeba uwrażliwienia rodziców na to, że ich dziecko widzi, czuje i interpretuje – niezależnie od wieku. Ponadto jest wręcz uczulone na hipokryzję. I jeżeli nie jest się z nim w bliskiej relacji – to często wyciąga brutalne wnioski, rzutujące na jego postawę i podejście do życia.

Z kolei nastolatkowie przekonują się, że warto walczyć o samego siebie, swoich bliskich i swoje prawa – bierność i wycofanie nie uczyni ich szczęśliwymi.

Wydarzenia, które obserwujemy na scenie, dotykają emocji, z którymi każdy z nas w jakimś sensie może się utożsamić. Spektakl przywołuje silne przeżycia z nimi związane i na tym chyba polega jego siła oddziaływania. Obnaża mechanizmy, jakim wszyscy podlegamy i pokazuje konsekwencje wynikających z nich zachowań. Na tym polega jego profilaktyczny charakter.

Wystąpili:

  • Maria Molenda,
  • Igor Maciąg,
  • Agata Łozińska,
  • Wojciech Machoń.