Dziady

Dziady

Jeśli spytacie się uczniów klasy drugiej naszego gimnazjum o to, czym są „Dziady”, otrzymacie z pewnością wyczerpującą odpowiedź. To tekst, w którym daliśmy się im „zanurzyć” na kilka miesięcy. Wszystko po to, by mogli zupełnie samodzielnie przygotować w oparciu o niego spektakl.

Trudności z opanowaniem tekstu, stworzenie dekoracji, wybór środków artystycznych, ruch sceniczny i wieloaspektowość całego przedsięwzięcia sprawiła, że praca trwała kilka miesięcy. Głębokie przetworzenie treści sprawiło, że utwór dla naszych uczniów nie ma żadnych tajemnic. Wspólne przygotowanie przyniosło dużo zabawy i odkryć związanych z indywidualnymi i zespołowymi możliwościami naszych uczniów.

Niektórzy przełamali swoje opory związane z publicznymi występami, inni dowiedzieli się, że w sytuacjach stresowych reagują śmiechem. Poza tym odkryliśmy kilka talentów aktorskich oraz scenograficznych. Poznaliśmy na kogo zawsze można liczyć i kto jest świetnym organizatorem. Nasi uczniowie dowiedzieli się też, jak trudna jest sztuka improwizacji, gdy trzeba ją zastosować w praktyce oraz czym jest odpowiedzialność za wspólne dzieło.