„Ciche” zajęcia ceramiki

„Ciche” zajęcia ceramiki

W każdy piątek nasze najmłodsze przedszkolaki mają zajęcia z ceramiki, które rozpoczynają tzw. „lekcją ciszy”. W wykonaniu ćwiczenia, które polega na zachowywaniu się w sposób całkowicie bezszelestny, pomaga im zapalona świeca, którą przedszkolaki podają sobie tak, by nie zgasła.

To ćwiczenie zaczerpnięte z edukacji Montessori, wymaga od dzieci dużo wysiłku i maksymalnej koncentracji. Jednocześnie jest całkowicie dobrowolne: dzieci chcą i lubią je wykonywać, choć nie dla wszystkich jest ono łatwe. Bardziej zaawansowana forma tego ćwiczenia polega na wprowadzeniu się przez dziecko w stan całkowitego bezruchu, bez pomocy przedmiotu, na którym koncentruje swoją uwagę. To doskonały wstęp do nauki umiejętności efektywnego odpoczynku, uważności i medytacji. Jako forma rozpoczęcia zajęć artystycznych, skupia uwagę dzieci na wykonywanym zadaniu, uspokaja i relaksuje. Poza tym, regularnie wykonywane ćwiczenie powoduje, że:

  • dziecko staje się bardziej zdyscyplinowane i potrafi zauważać potrzebę ciszy w takich miejscach jak kościół, kino, teatr
  • dziecko buduje poczucie własnej wartości
  • dziecko staje się panem swoich ruchów

Tego dnia, po krótkiej lekcji ciszy, dzieci wykonywały miseczki z długich glinianych robaczków. Naczynia po wypale trafią do ich domów. Zajęcia z ceramiki poprawiają sprawność i zdolności manualne, rozwijają wyobraźnię przestrzenną oraz kreatywność naszych przedszkolaków.

IMG_4777 IMG_4781 IMG_4785 IMG_4789 IMG_4796 IMG_4801 IMG_4804 (1) IMG_4807 IMG_4811 IMG_4816 IMG_4818 IMG_4826 IMG_4828 IMG_4833 (1)