Bezwzrokowe pisanie na klawiaturze

Bezwzrokowe pisanie na klawiaturze

W Szkole TAK dbamy o to, by dzieciaki uczyły się od razu prawidłowo pisać na klawiaturze. Chociaż nie jest póki co przesądzone, czy ta umiejętność przyda się współczesnym dzieciakom w dorosłym życiu (ze względu na rozwój technologii rozpoznawania mowy). To jednak na kolejnych etapach edukacji szkolnej z pewnością bardzo im pomoże.

Kluczem w nauce bezwzrokowego pisania jest skupienie swojej uwagi nie tylko na dokładności, ale na używaniu właściwego palca do wciśnięcia odpowiedniego klawisza. Każdy palec ma swoją pulę znaków, do których jest przypisany i które znajdują się w jego zasięgu bez unoszenia rąk z klawiatury. Jeśli na początku skupimy się na dokładności w używaniu odpowiednich palców do odpowiednich znaków kosztem prędkości pisania, to już po ok. 2 tygodniach takiego pisania powstaną nowe połączenia neuronalne zwane pamięcią mięśniową. Odpowiednia technika pisania oparta na pamięci mięśniowej po dłuższym czasie pozwala na osiąganie niezwykłych prędkości pisania dostępnych do tej pory jedynie profesjonalnym stenotypistkom. To również inwestycja w zdrowie, ponieważ używając 10 palców do pisania nie musimy unosić ramion i nie spinamy niepotrzebnie mięśni.

Nasi uczniowie uczą się bezwzrokowego pisania na zajęciach informatyki za pomocą aplikacji online PisanieBezwzrokowe.pl.