Z okazji urodzin Beaty Maliszkiewicz – pomysłodawczyni i wieloletniej dyrektor Szkoły TAK – zorganizowaliśmy małą niespodziankę. Do akcji przyłączyli się nasi uczniowie i pracownicy.
Przypomnijmy, że Pani Beata – w ciągu 25-ciu lat swojej działalności związanej Towarzystwem Alternatywnego Kształcenia – zrealizowała dziesiątki projektów edukacyjno-kulturowych, które przyczyniły się do pełniejszego i bardziej świadomego rozwoju kilku pokoleń uczniów i nauczycieli. Znaczenie tych projektów trudno oszacować. Korzystali na nich nie tylko ludzie bezpośrednio związani z TAK-iem, ale również lokalne społeczności i wielu mieszkańców Opolszczyzny.
O ich wielkiej wartości niech świadczą choćby bardzo prestiżowe nagrody, które nasza bohaterka otrzymała po latach swojej konsekwentnej działalności. W 2009 r. otrzymała nagrodę „Za naprawianie świata” im. Ireny Sendlerowej, za nauczanie i wychowywanie w duchu tolerancji i poszanowania innych ludzi, inspirowanie uczniów do działania zgodnie z tymi zasadami A w 2012 r. została odznaczona przez prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi za swoją wieloletnią działalność edukacyjną
Wielokulturowość to pomost, który łączy wszystkie te działania, ich wspólny mianownik i słowo klucz, niezbędne do zrozumienia motywacji naszej bohaterki. Wieloletnią dyrektor Szkoły TAK zawsze bardzo interesowało to, co się dzieje, kiedy spotykają się ze sobą różne kultury. Poświęciła bardzo wiele energii na tworzenie pretekstów do podejmowania dialogu pomiędzy różnymi grupami etnicznymi i narodowymi (Romowie i Żydzi). W ten sposób starała się m. in. zapobiegać negatywnym aspektom zderzenia kultur, wynikających z wzajemnych uprzedzeń i stereotypowego postrzegania rzeczywistości. Zamiast tego proponowała opartą na wzajemnym zaufaniu postawę na TAK wobec wszystkich ludzi i otwartość na poznanie nowego. Wśród zrealizowanych projektów o charakterze wielokulturowym warto wymienić choćby:
- “Spotkajmy się z innymi – niech inni nie będą obcy”
- “Opole – Pontevedra: Historia dwóch ulic”
- “Rabin z Opola”
Teatr to drugi ważny obszar w życiu Pani Beaty. Od wielu lat, jako dyplomowany reżyser teatralny, prowadzi młodzieżową grupę TAKiTeatr, z którą ma na koncie kilkanaście spektakli teatralnych i udział w kilku festiwalach. Jednak najbardziej spektakularnym odzwierciedleniem obu wielkich zainteresowań naszej bohaterki był organizowany przez Towarzystwo Alternatywnego Kształcenia festiwal teatrów ulicznych “Czas Teatru”. W latach 2000-2008 w czerwcu do Opola zjeżdżały młodzieżowe teatry uliczne z całego świata, m. in. z Polski, Korei Południowej, Włoch, Iranu i Danii. Wszyscy na wspólnych warsztatach pracowali nad przedstawieniem finałowym. I nie byłoby to możliwe, gdyby nie wielokulturowy dialog i ponadkulturowe porozumienie.
Wrażliwość społeczna i chęć pomagania innym to kolejna ważne sfery w życiu naszej bohaterki. Przez lata podejmowała wiele działań, które miały taki charakter. Dzięki niej szkoła bierze udział w takich programach, jak Adopcja Serca i jest członkiem Polskiej Akcji Humanitarnej. Ostatnie działania w tej sferze były skoncentrowane na funduszu TAK Pomagam. Dzięki staraniom Pani Beaty i osób zaangażowanych w działanie funduszu udało się w szkole stworzyć prężnie działająca grupę dzieci działających na zasadach wolontariatu i zbierających pieniądze na rzecz chorych i potrzebujących dzieci.
Całkiem niedawno Pani Beata rozpoczęła swoją przygodę z filmem. Ma już na swoim koncie film dokumentalny pt. “Tutaj możecie sobie mieszkać”, który opowiada historię repatriantów z Kresów Wschodnich, którzy przybyli na Ziemie Odzyskane i zamieszkali tam wspólnie z ludnością śląską. Obecnie nasza solenizantka pracuje na kolejnym filmem, który będzie poświęcony działalności księży werbistów.
Życzymy dalszych sukcesów i udanej realizacji kolejnych pomysłów.