Alicja w Krainie Czarów

Alicja w Krainie Czarów
 

Organizator: Towarzystwo Alternatywnego Kształcenia

Zasięg: lokalny

Partner: Program „Młodzież w działaniu”

Projekt został zrealizowany wspólnie z grupami młodzieży z Niemiec, Włoch i Polski. Brały w nim udział trzy miasta partnerskie: Opole, Carrara i Ingolstadt. Większość uczestników znała się już z wspólnych projektów teatralnych.

Postanowiliśmy, że tematem projektu będą dzieci – że chcielibyśmy coś wspólnie zrobić dla dzieci, które wiele miesięcy spędzają w szpitalach, chorując na ciężkie, czesto nieuleczalne choroby. Ten pomysł wziął się stąd, że wszystkich uczestników łączy wspólna pasja – jaka jest teatr. Postanowiliśmy spróbować te pasję uczynić użyteczną dla innych – właśnie dla dzieci.

Działania przewidziane na czas realizacji

Nasza wspólna praca nad spektaklem dla chorych dzieci będzie jednym z elementów wymiany – a zarazem jej najważniejszym trwałym produktem. Wszyscy uczestnicy wymiany mają jakiś związek z teatrem albo fotografią. Wszyscy są w jakimś stopniu zaangażowani w działania społeczne, uczestniczyli w projektach europejskich i dyskusjach na temat miejsca młodzieży we współczesnym świecie. Dlatego pomyśleliśmy, że będzie dobrze połączyć pasję z dobrym celem, jakim jest przygotowanie czegoś, co sprawi radość dzieciom. To będzie też okazja, żeby nauczyć się, jak umiejętności teatralne wykorzystać na rzecz innych.

 • przygotowanie do podjęcia tematu: spotkanie z lekarzem, pracującym w szpitalu dziecięcym – na temat roli śmiechu i radości w leczeniu dzieci
 • spotkanie z wolontariuszami, pracującymi jako „doktor Clown” i innymi wolontariuszami działającymi na rzecz dzieci (z klubów „8 wspaniałych”) poznanie ich doświadczeń
 • spotkanie z aktorami z Teatru Lalki i Aktora – jak budować spektakl dla dzieci, co dzieci lubią najbardziej, czego się boją, co je śmieszy?
 • przeprowadzenie gry ulicznej dla dzieci: Idź za Alicją do Krainy Czarów
 • warsztaty teatralne z wykorzystaniem technik lalkowych, przygotowanie krótkich opowieści dla dzieci
 • nagrywanie filmików z bajkami dla dzieci wykonaniu uczestników wymiany.
 • wspólne gotowanie ulubionych potraw z dzieciństwa. – wieczór międzykulturowy.
 • pokaz spektaklu dla dzieci.
 • zakończenie wymiany,
 • nagranie filmów na CD – przygotowanie wersji językowych polskiej, niemieckiej i włoskiej.
 • przygotowanie opisu do filmów
 • rozesłanie filmów do szpitali dziecięcych w Carrarze, Ingolstadt i Opolu

Gra uliczna dla dzieci

W przeprowadzeniu gry wzięli udział wszyscy uczestnicy. Było to działanie interaktywne, dzieci, zaproszone za pomocą ulotek, plakatów i mediów, spotkały się w umówionym miejscu i były podzielone na małe grupki. Każda z grup dostała polskiego przewodnika oraz mapę, która wskazywała drogę do kolejnych zadań (centrum Opola: plac Wolności, wyspa Pasieka, wyspa Bolko). Na każdym z punktów dzieci spotkały grupy uczestników (przebranych za postacie z Alicji) i dostały kolejne zadania (np. nauczenie się początku włoskiej lub niemieckiej wersji Humpty Dumbty, namalowanie uśmiechu bez kota itp).

Gra będzie miała formę happeningu.