Adoptuj Pszczołę

Adoptuj Pszczołę

Organizator: Greenpeace

Zasięg: ogólnopolski

Organizacja Greenpeace zaprosiła nas do objęcia opieką dwóch hoteli dla owadów zapylających, spośród pięciu, które stanęły w Opolu. To jest dla nas spory zaszczyt. Nasi uczniowie opiekują się hotelami na Wyspie Bolko, odwiedzają je i raportują Greenpeace ewentualne nieprawidłowości.

Projekt jest efektem zorganizowanej jesienią 2013 roku akcji społecznej Greenpeace „Adoptuj pszczołę”, podczas której, dzięki wsparciu tysięcy osób z całej Polski, udało się zebrać fundusze na ustawienie hoteli dla dzikich zapylaczy w 17 miastach Polski. Hotele powstały w największych polskich miastach, tam, gdzie w wyniku zbyt sterylnego uprzątania przestrzeni zielonych owady zapylające mają duży kłopot ze znalezieniem naturalnego schronienia.

Dzikie owady zapylające, takie jak pszczoły samotnice, nie są agresywne, często mają uwstecznione żądła, co oznacza, że nie żądlą, nie stanowią więc zagrożenia. Pszczoły miodne, a także osy i szerszenie, które kojarzą nam się z użądleniami i ogromnymi gniazdami, należą do gatunków społecznych. Stawiane przez Greenpeace Polska hotele nie mogą zostać przez nie zasiedlone, ponieważ nie ma w nich przestrzeni na stworzenie gniazda. W hotelach mogą za to zamieszkać również motyle, biedronki, czy chrząszcze, które zadbają o rośliny na terenie parku i będą wdzięcznymi obiektami obserwacji.

W galerii możecie zobaczyć zdjęcia z otwarcia jednego z hotelów i towarzyszących temu wydarzeniu warsztatów.