Projekt: Dla każdego coś miłego

Projekt: Dla każdego coś miłego

W ramach projektu „Dla każdego coś miłego” uczniowie co jakiś czas organizują wydarzenie dla klasowego kolegi. Może to być wspólny wyjazd albo spotkanie z ciekawym gościem. Cel tych wydarzeń jest bardzo prosty: sprawić koledze przyjemność; zrobić coś, żeby poczuł się miło. Ich organizacja za każdym razem służy klasowej integracji, uczy współpracy i empatii, buduje poczucie własnej wartości. To nasz pomysł na budowanie silnych klasowych zespołów.

Na czym to polega?

Technicznie rzecz ujmując, projekt polega na tym, że uczeń opowiada na forum klasy o tym, jak lubi spędzać czas wolny. Następnie zadaniem klasowego audytorium jest zorganizowanie wydarzenia, które w tym kontekście sprawi uczniowi przyjemność. Uczniowie sami planują wydarzenie. Zbierają niezbędne środki, zapraszają gości, jak trzeba organizują transport i umawiają spotkania.

Działania

Jakiś czas temu klasa wspólnie z Fabianem, który interesuje się teatrem, wybrała się na sztukę teatralną. A ostatnio mogliśmy się dowiedzieć, na czym polega pasja Mikołaja. W tym celu odwiedziliśmy stadninę koni w Bierkowicach, gdzie każdy mógł spróbować swoich sił w jeździectwie konnym. Za jakiś czas wybieramy się do Łambinowic, gdzie razem z Kubą odwiedzimy strzelnicę.

Relacje międzyludzkie w szkole

Uważamy, że szkoła, chcąc dbać o całościowy rozwój swoich uczniów, powinna brać pod uwagę ich zainteresowania. Dla nas jest to bardzo istotne. Znajomość uczniów ułatwia naszym nauczycielom komunikację ze swoimi podopiecznymi, pomaga im w znalezieniu odpowiednich sposobów motywowania uczniów do bardziej wytężonej pracy. Nauczyciele lepiej rozumieją potrzeby swoich podopiecznych, ich cele, marzenia. W ten sposób tworzy się między uczniem a nauczycielem więź emocjonalna, która jest podstawą dobrej edukacji.