TAK Pomagam

TAK Pomagam

Projekt TAK POMAGAM od lat jednoczy działania uczniów ze Szkoły TAK na rzecz potrzebujących pomocy dzieci. Uczy ich samodzielności, współpracy i odpowiedzialności. Dzieci zdobywają kompetencje organizacyjne, rozwijają swoją empatię i doświadczają uczucia satysfakcji, które motywuje ich do dalszych działań.

Kontynuujemy ideę pokazywania naszym wolontariuszom, że warto się dzielić tym, co mamy, a także poświęcać swój czas i pracę potrzebującym pomocy. Zachęcamy więc do działania, dając przy tym wolontariuszom zupełną swobodę w wyborze aktywności, których chcieliby się podjąć. Bardzo się cieszymy, że coraz więcej dzieci chce swój wolny czas przeznaczać na organizowanie pomocy innym.

Geneza

Fundusz TAK POMAGAM powstał w 2009 r. z inicjatywy Beaty Maliszkiewicz, ówczesnej dyrektor szkoły, która otrzymała prestiżową nagrodę „Za naprawianie świata” i przeznaczyła cześć wynagrodzenia na kapitał początkowy funduszu. Od tego czasu, nasi uczniowie na różne sposoby obracając kapitałem funduszu, gromadzą pieniądze dla objętych opieką potrzebujących dzieci.

 

Fundusz TAK POMAGAM jest wyrazem naszej solidarności z tymi, którym wiedzie się gorzej niż nam. Wolontariusze TAK POMAGAM przez cały rok zbierają pieniądze dla dzieci, które zdecydowali się wspierać. Decyzja o tym, komu będzie udzielona pomoc, jest co roku podejmowana wspólnie przez wszystkich wolontariuszy, których rekrutujemy spośród uczniów Zespołu Szkół TAK w Opolu. Pomoc może być przyznawana dzieciom i młodzieży, znajdującej się w trudnej sytuacji losowej – z powodu choroby, biedy, niepełnosprawności, czy innych okoliczności, które sprawiają, że bez zewnętrznej pomocy ich sytuacja nie może się poprawić.

Ośmiu wspaniałych

W 17. edycji samorządowego konkursu dla nastolatków udzielających się społecznie w kategorii szkół podstawowych nasi wolontariusze znaleźli się w gronie „Ósemeczki Wspaniałych”. Organizatorzy poprosili nas o przygotowanie krótkiej prezentacji o grupie, którą mogliśmy obejrzeć podczas gali wręczenia nagród. W filmie dzieci opowiadają o swoich działaniach i motywacjach (patrz zakładka Wideo).

Komu do tej pory pomogliśmy?

W czerwcu 2010 roku 2800 zł przekazaliśmy na leczenie chorego na białaczkę spastyczną Patryka.

Dwa następne lata zajmowaliśmy się chorą Milenką, która cierpi na wiele chorób i jest stale rehabilitowana- z powodu niedotlenienia podczas porodu choruje na padaczkę typu West’a. Musi przechodzić ciężką rehabilitację, bo Jej sprawność ruchowa jest bardzo ograniczona. Przekazaliśmy jej rodzicom w czerwcu 2011 roku 1685 zł a w czerwcu 2012 roku 1500 zł.

W 2013 roku pieniądze były zbierane na leczenie dwójki dzieci. Nadal Milenki – otrzymała 700 zł. I dla Wiktora który urodził się z licznymi dysfunkcjami układu pokarmowego oraz moczowego. W swoim krótkim życiu przeszedł już 6 zabiegów operacyjnych mających na celu poprawę i rekonstrukcję niektórych jego funkcji życiowych. Wiktor nie ma też lewej nóżki, a proteza jest bardzo droga i często trzeba ja zmieniać, bo chłopiec rośnie. Na leczenie Wiktora Fundusz TAK POMAGAM przekazał 1000 zł.

W 2014 roku poza akcjami organizowanymi przez wolontariuszy rozpoczęliśmy zbiórkę publiczną, nadal dla Wiktora i Milenki. Tym razem udało się nam zgromadzić na leczenie dzieci 3000 zł, po 1500 dla każdego.

W 2016 r. dzięki niezwykłej sprawności grupy udało się nam wyjątkowo wcześnie – bo już w kwietniu – przekazać naszym podopiecznym: Milence Bratek i Wiktorowi Kaczorowi po 2 000 zł.

W 2017 r. wolontariusze zdecydowali, że w dalszym ciągu będziemy pomagać Milence Bratek, a drugą osobą będzie Agata Szczygieł – absolwentka naszej szkoły, której w zeszłym roku pękł tętniak i jej stan jest bardzo ciężki. Agatka wymaga ciągłej, kosztownej rehabilitacji. Dzieci przez ten rok spotykały się po lekcjach raz w tygodniu na spotkaniu z opiekunkami i planowały kolejne działania, wykonywały rzeczy, które później sprzedawały na kiermaszach. Podczas tych spotkań udało się osiągnąć dużą samodzielność, aktywność i pomysłowość. Poprzez prowadzenie korespondencji z rodzicami Milenki oraz spotykanie się z Milenką, mogli na własnej skórze się przekonać, jak ważna jest ich pomoc i zaangażowanie dla osób, które obdarzają wsparciem.

Podczas wszystkich akcji w roku szkolnym 2016/17 zebraliśmy 4291,55 zł. Milence Bratek i Agacie Szczygieł w czerwcu 2017r. przekazaliśmy po 2 tys. zł. Na przyszły rok zostało 739,53 zł. W pracach małego TAK Pomagam uczestniczyło 27 uczniów kl. III pod opieką nauczycielek Magdaleny Zub i Aleksandry Zimek, a dużego 29 uczniów kl. IV- VI pod opieką Barbary Śniegur, Doroty Pociechy i Beaty Maliszkiewicz.

Kontakt z TAK POMAGAM: takpomagam@tak.opole.pl