Plastyka sensoryczna

Plastyka sensoryczna

Prowadząca: Ilona Barszcz

Cena: wliczone w koszt czesnego

Plan zajęć dodatkowych »

 

Założeniem zajęć jest dotarcie do dziecka z informacjami o literze wszystkimi możliwymi ścieżkami – czyli poprzez wszystkie zmysły. Dziecko na zajęciach pozna kształt litery i wymowę głoski – wielokrotnie ją odtworzy – pisząc, rzeźbiąc, demonstrując dłońmi i całym ciałem, śpiewając, tańcząc i powtarzając.

Budzimy emocje

Atmosfera stworzona na zajęciach pomaga wzbudzić pozytywne emocje i skojarzenia, które pomogą trwale zapamiętywać informacje. Czeka nas bliskie spotkanie m. in. z: farbą, kaszą, mąką, gliną, plasteliną, modeliną, tuszami, owocami, warzywami, roślinami, różnorodnymi fakturami, przedmiotami codziennego użytku, pacynkami, utworami muzycznymi, instrumentami – ta różnorodność umożliwi dziecku harmonijny rozwój oraz wzmocni integrację sensoryczną.

Poznajemy litery

Na każdym spotkaniu wykorzystamy różnorodne techniki aktywne, np. na spotkaniu z literką „C”…

  • porozmawiamy o ciemności, chwilę w niej pobędziemy, zrobimy teatr cieni… ciekawy i cichy z „C” w roli głównej,
  • ułożymy własne ciało w kształt „C”,
  • pokroimy cebulę w „C”,
  • będziemy wydawać dźwięki jak cykady i naśladować cykanie zegara,
  • dowiemy się, że papier zrobiony jest z celulozy, na papierze będziemy pisać cienkopisami,
  • zaznaczymy kształty przypominające „C” na obrazie Jana Cybisa.

Kroje liter

Ciekawostką będą informacje i przykłady różnych krojów liter, ich zastosowaniu, pochodzeniu i historii. Zadamy sobie nawet pytanie jaki krój litery pasuje do konkretnej okazji i rodzaju tekstu (np. wybierzemy dobry font do napisów: Kochanej Mamie, Książka Kucharska, Konsola Gier, Instrukcja obsługi, płatki owsiane, Zaproszenie na urodziny). Dodatkowo po każdych zajęciach dziecko będzie mogło zabrać ze sobą literkę w interesującej formie, z którą pracowało (np. złote „Z”, „O” wykonane z opaski zaciskowej, foliowe „F”, „R” z recyklingu, „B” z balona, gąbczaste „G”, pacynkowe „P”).

Wszechstronny rozwój

Na SZTUCE LITERY dziecko rozwinie się artystycznie i twórczo, w przystępny sposób otrzyma wiedzę i pozytywne doświadczenia związane z nauką liter. Liczne techniki artystyczne, teatralne i szeroki wachlarz metodyczny prowadzącej nie pozwolą na nudę. Uważność, koncentracja, spostrzegawczość, ciekawość i radość – to są nasze cele do osiągnięcia na każdym spotkaniu.

Pierwsze zajęcia dzieci rozpoczęły lekcją ciszy z metody Montessori – przekazywanie świecy. Przypomniały sobie figury geometryczne (tworzenie z rąk, rysowanie na podkładzie z mąki). Dzieci dowiedziały się jak będą pracowały na kolejnych spotkaniach z literą.